„Градината на доброто“ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята:
"Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина "Вдъхновение" в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази градина са си взаимнополезни. Като завършат училище, тези младежи в неравностойно положение си остават в къщи. А тази градина се е превърнала в смисъл на живота им. Колкото повече приемаме тези хора като част от обществото, толкова повече се изграждаме като общество.
Младите хора в градината са с по две и повече диагнози (подробности - в звуковия файл), те са между 18 и 40 годишни. Държавата подкрепя само дневни центрове за учащи. В градината младежите намират социална среда и взаимно се допълват. Цяла година ходихме при тях и снимахме различните процеси. Имат различен вид продукция. В момента, в който ни приеха, веднага се отвориха. Прегръщаме се, разпитват ни, започнахме да се привързваме едни към други.
Не се оплакват, не се жалват, за тях положението им е нормално. Много е емоционално и зареждащо. В началото го разглеждах като документалистика, но навлизайки в техните истории си дадох сметка какъв шок и ужас може да е за човек, живеещ нормален живот. Получи се изключително емоционален, но не сълзлив филм. В трудното има любов и доброта.
Няма режисьорски трикове, целта беше да акцентираме върху Милена Боева. Тя създава градината по програма, която има лимит от 5 години, сега февруари е краят на програмата. За съжаление младежите и терапевтите трябва да се разделят. От нас като гражданско общество зависи моделът да продължи да работи. Идеята на градината е тези младежи да се научат на някакъв вид самостоятелност. Засаждат семена и после докосват резултата на труда си с ръцете си.
Опитваме се всячески да помогнем, изготвя се сайт за продажба на продукцията им, даваме информация как да помогнем на градината. Желаем да дадем филма после на БНТ. Българинът е съпричастен. Сайтът се прави от доброволец. Във филма ще видите едни абсолютно отдадени и много естествени хора."
Подробности за премиерата - в звуковия файл.
Какви са мерките, които Столичната община предприема в посока подобряване качеството на въздуха? В ход е проектът “Зелени мерки за по-чист въздух", в който столичната управа инвестира нови 6 млн. лв. в зелена инфраструктура. През зимните месеци беше въведена нискоемисионна зона в центъра на града. Зелените мерки са едно от нещата, които..
Децата от софийското село Кокаляне най-после ще имат детска градина. Това е едно от не малкото населени места в рамките на София, в които никога не е имало градина. Децата ежедневно пътуват до съседните села Панчарево, Герман или Лозен, за да посещават детско учебно заведение. В края на следващата година се очаква и в Кокаляне да бъде..
Днес отново ще има краткотрайни, временно интензивни валежи от дъжд с гръмотевици. В Северна България ще са на повече места и повече по количество, ще са интензивни, с гръмотевици, съобщиха от НИМХ. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между 8° и 13°, а максималните между 20° и 25°,..
През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..
Капсула на времето, съхраняваща специални послания към бъдещите поколения армейски фенове, бе поставена днес в основите на легендарния Сектор Г на стадион "Българска армия“, съобщиха от ЦСКА. Церемонията бе организирана от ЦСКА по случай 77-годишнината от основаването на клуба, която бе чествана на 5 май, и присъстваха легенди и бивши играчи на клуба,..
На 10 май в софийското село Мрамор ще се състои Първият фолклорен фестивал "Шопско веселие". Целта на организаторите от Народно читалище „Св. Иван Рилски-1922” с. Мрамор, е да бъде съхранен и популяризиран българския песенен, танцов и словесен фолклор, както и са се насърчи развитието на културния живот в селото. Очаква се за първото издание..
“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде. Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия… Навални е руски..