Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В трудното има любов и доброта

2
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)
Снимка: радио София

Градината на доброто“ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята:

"Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина "Вдъхновение" в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази градина са си взаимнополезни. Като завършат училище, тези младежи в неравностойно положение си остават в къщи. А тази градина се е превърнала в смисъл на живота им. Колкото повече приемаме тези хора като част от обществото, толкова повече се изграждаме като общество.

Младите хора в градината са с по две и повече диагнози (подробности - в звуковия файл), те са между 18 и 40 годишни. Държавата подкрепя само дневни центрове за учащи. В градината младежите намират социална среда и взаимно се допълват. Цяла година ходихме при тях и снимахме различните процеси. Имат различен вид продукция. В момента, в който ни приеха, веднага се отвориха. Прегръщаме се, разпитват ни, започнахме да се привързваме едни към други.

Не се оплакват, не се жалват, за тях положението им е нормално. Много е емоционално и зареждащо. В началото го разглеждах като документалистика, но навлизайки в техните истории си дадох сметка какъв шок и ужас може да е за човек, живеещ нормален живот. Получи се изключително емоционален, но не сълзлив филм. В трудното има любов и доброта.

Няма режисьорски трикове, целта беше да акцентираме върху Милена Боева. Тя създава градината по програма, която има лимит от 5 години, сега февруари е краят на програмата. За съжаление младежите и терапевтите трябва да се разделят. От нас като гражданско общество зависи моделът да продължи да работи. Идеята на градината е тези младежи да се научат на някакъв вид самостоятелност. Засаждат семена и после докосват резултата на труда си с ръцете си.

Опитваме се всячески да помогнем, изготвя се сайт за продажба на продукцията им, даваме информация как да помогнем на градината. Желаем да дадем филма после на БНТ. Българинът е съпричастен. Сайтът се прави от доброволец. Във филма ще видите едни абсолютно отдадени и много естествени хора."

Подробности за премиерата - в звуковия файл.

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02
Снимки: safer-erasmusplus.eu

Истории за пътната (без)опасност, които стигат до младите хора

Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..

публикувано на 03.04.25 в 12:24

Инициативата "Unirun" обединява младите в полезни каузи

За трета поредна година ще се проведе спортната инициатива “Unirun“ Това е първото студентско бягане в България, което обединява обществото ни около идеята за активен и здравословен начин на живот . Инициативата не само насърчава физическата активност, но и подкрепя значими обществени каузи чрез дарения .  Организатор е студентската..

публикувано на 03.04.25 в 11:42