Младежки работници, служители на младежки центрове или НПО, дори действащи учители могат безплатно да получат допълнителна компетентност и умения, ако кандидатстват и станат участници в т.нар. Академия за младежки работници "Мисия Ментор".
За целта организаторите от сдружение "Ре-Акт" търсят хора, които започват или имат някакъв опит за работа с млади хора (от 13-15 до 30 години), взаимодействат с тях на терен, по места, обясни пред БНР-Радио София Любен Георгиев от организацията:
"Когато дадеш голям диапазон на действие и свобода, младите хора изказват мненията си, предлагат и новаторски идеи. Младежките работници ще бъдат групови ментори, не индивидуални, участниците в Академията ще менторират неформални младежки групи. Може да изпълняват функция на консултант, на ръководител на екип или да бъдат част от самия екип. Искаме да предоставим работещ инструмент от гледна точка на оскъдността на ресурси и други предизвикателства. Младеж, които е реализирал някаква инициатива, има по-широк хоризонт пред себе си. Има самочувствие и перспективи. Със знания и практически действия искаме да насърчим поколение от млади хора, които са по-отракани и инициативни. Убедени сме, че ефектът е дълготраен".
По думите на Георгиев, младежката работа не е нещо ново за България. Имаме младежки домове, в които деца и младежи се занимават в областта на изкуствата, често пъти към общински центрове и читалища. Но не само в малки селища, а и в по-големи градове понякога е трудно да се намерят хора за младежки работници.
В това отношение финландската система е една от най-добрите, Сърбия също е по-развита от нас.
Младежкият работник "ползва много шапки", устойчивостта е важна за такъв човек. Той не налага решения, а слуша младите хора и заедно с тях реализира нещо, обясни още Любен Георгиев.
Срокът за кандидатстване в Академия за младежки работници "Мисия Ментор" вероятно ще се удължи от края на януари до средата на февруари.
Обучението ще е 3-степенно и започва в края на февруари.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..
Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..