“На 18 януари нашата организация навърши 25 години от основаването си. Да си пожарникар и спасител не е професия, това е призвания и ако нямаш заложеното с себе си, инстинкта да помагаш на хората, изпаднали в беда при пожар, природно бедствие или ПТП, просто няма как да се получат нещата”, казва Венцислав Станкев - президент на Национален Синдикат на пожарникарите и спасителите “Огнеборец”.
По думите му, професията изисква служителите да са и физически, и психически издръжливи, защото натоварването в някои моменти играе важна роля за спасяването на човешки животи и имущество.
Това са качествата, които трябва да са на много високо ниво и другото е обучението и способността да се взимат мигновени решения ( понякога дори в рамките на няколко секунди). “Много е важно служителите от смяната да се познават и екипността да се запази”, казва още той.
Служителите на пожарната трябва да съумеят случилото се през работната смяна да не го “пренасят” вкъщи, за да не натоварват излишно семействата си. В същото време пък не могат да не преживяват лично всичко, на което са ставали свидетели.
Според Венцислав Станкев е важно да бъдат мотивирани служителите на МВР и ГД “Пожарна безопасност и защита на населението”, които да се раздават и да бъдат в услуга на обществото. Второ, това е осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд.
Пожарникарската професия е изключително рискова. Работи се във вредна среда в много случаи и служителите трябва да бъдат обезпечени и да им бъде защитено здравето от тази вредна среда”, допълва още той.
Какви са приоритетите пред организацията - чуйте в разговора на Лили Големинова с Венцислав Станкев, в звуковия файл.
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..