През 2024 г. Националният исторически музей проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта. В резултат на тях са открити над 1400 движими културни ценности, които обхващат почти всички археологически периоди на българските земи – от праисторията до Средновековието.
Изследванията обхващат широка географска площ – от поречията на реките Струма и Места, през Родопите и Сакар, до Черноморското крайбрежие и Добруджа.
Проучвани са както редовно изследвани обекти, така и обекти, които изискват спасителни разкопки. Обектите включват селища и надгробни могили, антични и средновековни крепости.Сред акцентите в набора от находки за изминалата година са три пръстена, разкрити от археолозите на НИМ.
Те са от различни обекти: от средновековен гроб в цитаделата на Кокалянски Урвич край София, от античен пласт на хълма Св. Архангел край Дъбница, Гоцеделчевско, и от османския период на крепостта Букелон при крайграничното село Маточина в южните склонове на Сакар планина. Но все пак си приличат по нещо – около тях все още витаят въпроси без категорични отговори, пише archaeologia-bulgarica.com.
Археологическият сезон бе изключително успешен, с множество нови открития, отбелязват от НИМ. Те са осъществени под ръководството на учените от Националния исторически музей и други институции: доц. д-р Бони Петрунова, проф. д-р Иван Христов, гл. ас. д-р Петранка Неделчева, доц. д-р Константин Константинов, гл. ас. д-р Мариела Инкова, д-р Маргарита Попова, д-р Йото Валериев, д-р Филип Петрунов, Виолина Кирякова, Мартин Христов, Павлина Девлова, Илия Киров, Елена Ендарова, Биртен Еминова, Михаела Занева, Михаил Ваклинов и Петър Петрунов.
С всяка изминала година Националният исторически музей успява не само да попълни своите фондове, но и да разшири познанията за историята на българските земи, както и да представи новите археологически открития на широката общественост.
Приблизително 60 детски площадки има в столичният район "Сердика". Те са недостатъчно, но за сметка на това поддържането им е истинско предизвикателство, отбелязва кметът Момчил Даскалов. За тази година средствата за реконструкции на детските площадки са малко над 40 000 лв. и общо взето стигат за основен ремонт на една средна площадка. Затова е важна..
Дебютната попарт изложба на художничката Ивона Иванова "Още 15 минути" е вдъхновена от прочутата фраза на Анди Уорхол, според която в бъдещето всеки ще има своите "15 минути слава“. Именно Уорхол е артистът, който обръща внимание на преходността на славата и обезличаването на стойността в културата. Ивона Иванова не просто цитира попарта, а го..
Омега-3 добавки в комбинация с вдигане на тежести подобряват цялостното здраве Омега-3 мастните киселини играят важна роля в множество телесни функции, включително за здравето на мозъка и очите. При достатъчен прием те се свързват и с по-добри показатели за сърдечно здраве и психическо благополучие. Изследователи подчертават, че комбинацията от..
Проект на нов закон за детското правосъдие се очаква наесен. Това е дългоочаквана стъпка към модернизация на системата и въвеждане на нова, съобразена с най-добрите европейски практики рамка за работа с деца в конфликт със закона и противообществени прояви. В края на юни в Министерството на правосъдието се проведе първото заседание на работната група..
От гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на протест тази вечер. Живеещите в района на ул. "Опълченска“ настояват за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Според тях две нови автомобилни ленти удвояват..
Днес ще е предимно слънчево, с временни увеличения на облачността, в планините със слаби превалявания. Почти тихо, в източните райони със слаб до умерен вятър от изток-североизток, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат между 33° и 38°, в София - около 34°. В планините ще бъде слънчево. След обяд, главно над западните масиви, ще има временни..
Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя ни представя предстоящия им празник, Горешляци 2025: "От 14 до края на седмицата, вкл. и 26 юли са празниците на минералната вода и дълголетието. Още утре откриваме пространство за арт-терапия. През седмицата следва мултимедийния спектакъл "Богини на водата" (15 и 16, от 20:30). Проектът е..