През 2024 г. Националният исторически музей проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта. В резултат на тях са открити над 1400 движими културни ценности, които обхващат почти всички археологически периоди на българските земи – от праисторията до Средновековието.
Изследванията обхващат широка географска площ – от поречията на реките Струма и Места, през Родопите и Сакар, до Черноморското крайбрежие и Добруджа.
Проучвани са както редовно изследвани обекти, така и обекти, които изискват спасителни разкопки. Обектите включват селища и надгробни могили, антични и средновековни крепости.Сред акцентите в набора от находки за изминалата година са три пръстена, разкрити от археолозите на НИМ.
Те са от различни обекти: от средновековен гроб в цитаделата на Кокалянски Урвич край София, от античен пласт на хълма Св. Архангел край Дъбница, Гоцеделчевско, и от османския период на крепостта Букелон при крайграничното село Маточина в южните склонове на Сакар планина. Но все пак си приличат по нещо – около тях все още витаят въпроси без категорични отговори, пише archaeologia-bulgarica.com.
Археологическият сезон бе изключително успешен, с множество нови открития, отбелязват от НИМ. Те са осъществени под ръководството на учените от Националния исторически музей и други институции: доц. д-р Бони Петрунова, проф. д-р Иван Христов, гл. ас. д-р Петранка Неделчева, доц. д-р Константин Константинов, гл. ас. д-р Мариела Инкова, д-р Маргарита Попова, д-р Йото Валериев, д-р Филип Петрунов, Виолина Кирякова, Мартин Христов, Павлина Девлова, Илия Киров, Елена Ендарова, Биртен Еминова, Михаела Занева, Михаил Ваклинов и Петър Петрунов.
С всяка изминала година Националният исторически музей успява не само да попълни своите фондове, но и да разшири познанията за историята на българските земи, както и да представи новите археологически открития на широката общественост.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..