Какво представлява сноукайтът и как може да бъде от полза на хората които го практикуват?
По темата ни разказа повече Стефан Йорданов в предаването “Спортна среща“.
Сноукайтът се практикува през зимата в съчетание със сноуборд или ски. Самият кайт представлява малък парашут и всъщност в съчетание със сноуборд или ски, позволява да се разходиш из планината по един нестандартен начин. Възприема се като един от екстремните спортове, но това не е съвсем така – можеш да го караш бързо или бавно, обясни Йорданов.
“Необходим е самият кайт. Могат да се използват и надуваеми кайтове, преназначени за движение във водата. Надуват се с помпа, но през зимата по-подходящи са кайтове, които не изискват помпене, така наречените фойл кайтове - тях самият вятър изпълва с въздух. Съществуват и специални кайтове за планината, те са по- безопасни и по-лесно преносими. Към екипировката трябва да добавим сноуборд или ски за извънпистово каране, колан на който се закачат линиите на кайта и зимна екипировка, подходяща за практикуван е на зимни спортове.“, каза още той.
Този уникален спорт се практикува през ветровито време, затова е добре да имаме солидна екипировка на няколко пласта и резервна за преобличане, посъветва Стефан Йорданов.
По думите му, планината Витоша е изключително подходяща за практикуване на сноукайт, заради обширните местности с големи плата, в които вятърът навлиза много успешно, което позволява голяма дистанция и възможност за дълга разходка.
Все пак, имайте респект към този спорт и не подценявайте рисковете.
Още подробности чуйте от разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.
В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..
През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване. “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..
Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК - цифровите права; България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..
Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..
Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..
От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..