Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БНР на 90

Ирина Недева: Радиото стига до душата и мисълта на слушателите

Снимка: Даниел Ненчев

Доверието на радиото, и в частност на БНР, до голяма степен се дължи на неговите специфични характеристики. То е глас, който има възможност да стигне до душата и до мисълта на хората. То предоставя комуникация, която в ерата на високите технологии – колкото и да е парадоксално – все повече липсва. Неслучайно аудиото намира нови формати, които стават популярни (подкастите).

Това отбеляза при гостуването си в БНР-Радио София Ирина Недева, един от знаковите гласове в БНР, водещ на "Хоризонт до обед" по едноименнета програма в БНР. В момента Недева е вицепрезидент на Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ). Наскоро получи националния орден на Република Франция за заслуги в сферата на журналистиката, защитата на човешките права, доблестта и хуманизма.

Въпреки че е завършила философия, в БНР тя идва след конкурс през 1993 г. От тогава досега е станала свидетел и участник на различни събития.

По думите ѝ, не е случайно общественото радио има висок рейтинг и доверие сред аудиторията си.

"Имаме нужда от информационна журналистика и от публицистика. А "Хоризонт" е основната информационна програма. Много частни радиостанции копират(ха) тази програма на БНР, сутрешните блокове на телевизиите – също.

Чрез радиото споделяме общо пространство, попадаме в една мрежа, която ни задържа, спасява, когато пропадаме - при самотност или под влияние на някакъв информационен балон.

Сред другите обяснения за високото доверие и слушаемост Недева вижда и факта, че през годините на прехода в и от БНР са се случили няколко примера за съпротива срещу опити и форми на цензура – от средата на 90-те години и след това, през ХХI век, когато ефирът на "Хоризонт" беше спрян.

"Живеем в ерата, когато навсякъде има кризата на доверието, включително и в сферата на медиите. Свидетели сме, че някои от тях станаха жертва на други медии. Още помним водените медийни войни. Все още активно режем клона, на който седим. Конкурираме се по непродуктивен начин – по хоризонталата, вместо да е по отношение на по-високото качество. А е добре да се радваме на добрата журналистика, където и да е тя", смята Ирина Недева.

И допълни, че вижда бъдещето на радиото като красив танц с високите технологии. Ще има разширяване възможностите на обхвата. Дигиталното ще подпомага, но броудкастингът няма да умре.

"Представям си много експерименти, свързани с аудио форматите. Това бъдеще ще бъде вълнуващо."

Чуйте разговора на Даниел Ненчев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 15.04.25: Добре сме с кохезията в ЕС, ама още догонваме

На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..

публикувано на 15.04.25 в 18:40

Кампания на ЧСИ срещу задлъжняване на млади потребители

В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..

публикувано на 15.04.25 в 16:25
Изложба с картини на Васил Стоилов

Изложба на художника Васил Стоилов с акцент към родното изкуство

В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов.  За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..

публикувано на 15.04.25 в 15:35

Какво трябва да знаем и правим с въвеждане на електронната трудова книжка?

От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..

публикувано на 15.04.25 в 15:17

Засякоха шофьор с 201 км/ч на Северната тангента в София

Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..

публикувано на 15.04.25 в 14:47

Министерството на финансите и БНБ: България е готова за еврозоната

"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..

публикувано на 15.04.25 в 14:20