Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да помогне за решаването на кризата с липсата на медицински сестри.
Наредбата за здравните кабинети в училищата обаче ограничава училищните ръководства да наемат само медицински сестри и фелдшери.
"Още преди година и половина сме информирали за проблема Министерството на образованието и здравното министерство. За детайлна картина шест месеца събирахме данни от училища в цялата страна", отбеляза пред БНР-Радио София адв. Ива Пехливанска, председател на СПБ.
Анализът на събраната информация показва, че в едно средностатистическо училище с 700-1000 ученици, се регистрират между 100 и 300 посещения в здравния кабинет годишно. 10% от случаите са за инциденти, при които се налага обработка на рани. Още 10% заемат случаите на влошаване на хронично заболяване. В останалите 80% става дума за състояния като повишена температура, болки в корема, главоболие, зъбобол, кървене от носа, ухапване от насекоми, обриви, вадене на кърлеж и т.н. Екип на ЦСМП се вика в под 1% от всички случаи.
„Квалифицираната медицински сестра е незаменим ресурс в здравната система. Но в училище истината е че тя се налага да върши много дейности, които са под нейното ниво на компетентност: прави справки, изготвя списъци и планове за здравна просвета и хигиена и т.н. Част от тези задачи могат да бъдат поети от парамедик", коментира още адв. Пехливанска.
Има населени места в страната, където училищата нямат медицинско лице, някои от учителите минават двудневен курс за първа помощ, но това едва ли е на-доброто решение.
От СПБ предлагат Наредбата за здравните кабинети в училищата да бъдат добавени и парамедиците с най-високата – четвърта степен на квалификация, да могат да подпомагат и да си сътрудничат с медицинските сестри.
В учебни заведения от около 2 години има назначени четирима парамедици и те се справят чудесно, допълни адв. Пехливанска.
Чуйте разговора на Мария Илиева.
От 21 юли до 25 юли от 8.00 ч. до 16.00 ч. ще се премахва крайпътна растителност в участъка от АМ "Хемус" от км 0 до км 32 на територията на Софийска област, предупреждават от АПИ. Ще бъде ограничен достъпът до аварийните ленти на магистралата. От 22 юли до 25 юли от 8.00 ч. до 16.00 ч. за премахване на крайпътна растителност между 46-и и 44-и км, в..
Столичният Дом на културата "Искър" организира безплатни занимания за деца над 5 г. в инициативата "Весела ваканция", която се провежда вече 10 години. Инициативата се реализира съвместно с район "Искър" и "Булекопак", съобщава Столица.bg. Заниманията се провеждат три пъти седмично от 11.00 ч. до 13.00 ч., на открито, на площадката пред северния вход..
Кметът на София Васил Терзиев иска да се смени обслужващата Столичната община банка. Той е внесъл доклад, който е в дневния ред на последната за политическия сезон сесия на СОС. Ако столичният местен парламент одобри доклада на 24 юли, Терзиев ще получи правото да започне процедура по избор на нова обслужваща банка на “Московска” 33. Той предлага още..
През днешния ден ще бъде слънчево и горещо. В следобедните часове над планинските райони ще има временни увеличения на облачността. Температурите още ще се повишат и максималните ще бъдат между 34° и 39°, в София - около 36°. В планините ще бъде слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност, но ще е без валежи. Ще духа слаб до умерен вятър от..
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..