Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Войни" - негероичният разказ на художниците

Владимир Димитров - Майстора
Снимка: Национална художествена галерия "Квадрат 500"

Кураторите Ярослава Бубнова и Николай Ущавалийски показват страданието от войната през произведенията на известни и на не толкова популярни художници визложбата "Войни".

“Нашият интерес не беше свързан с някакви конкретни събития, с местата и имената на хората. По-скоро, живеейки в света, който в голяма степен неочаквано се превърна в света на войните и коментаторите, и политиците понякога ни заплашват, че наближава третата световна война, решихме да видим как изкуството представя най-основното във войната - нейните жертви, страховете, психическите травми и кошмари, които се случват независимо от това кога и къде се е случила войната”, коментира кураторът Ярослава Бубнова.

В изложбата са представени 50 автора. Сред тях са познати български автори като Стоян Сотиров, Ярослав Вешин, по-младото поколение български автори и голямо количество автори от най-различни точки на света - художници, които са преживели и имат опит с войните.     
Ярослав Вешин

В този визуален разказ не намират място сцените на триумф, героизацията и възхвалата на доблестта. Няма ги и характеристиките на „справедливата война“ или колективната воля за победа. „Ужасите на войната“ – великият и справедлив цикъл на Франсиско Гоя, създаден преди повече от 200 години, е незримият ориентир на изложбената селекция.

Един от проблемите в изкуството са творбите, посветени на победите, на героите, на това, което се случва като оценка и преоценка, след като войните вече отминат и станат част от историята. “Затова ние събрахме доста различни неща, които не са посветени на победите и героите, а са посветени на хората, майките, вдовиците, на ранените войници, на инвалидите, на старите хора, които са останали без къщи, на страха от войната”, допълва Ярослава Бубнова.
Стоян Сотиров
Включени са творби от средата на XIX до началото на XXI век. 
“Интересното е, че съвсем младите художници много по-малко изглеждат или по-скоро изглеждаха заинтересовани от темата за войните, защото всички бяхме в илюзията, че войните ще се случват все по-рядко. 

В изложбата могат да бъдат разгледани картини на Любомир Далчев посветени на холокоста, има и невероятно изразителни и болезнени творби на Владимир Димитров - Майстора, посветени на войниците, които също са поразени или ранени от войната.

Експозицията „Войни“ може да бъде разгледана до 16 март 2025 г. в Националната галерия в Двореца.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.  

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Пешева (вляво) и Йоана Милкова

Човек намира себе си на сцената

Четвърто  издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..

публикувано на 13.04.25 в 11:51
Aristolochia labiata - естествено е разпространена в Бразилия, а семената и се използват от местните за лекуване в отвари при стомашни неразположения. Цветовете ѝ може да се видят в 6-та малка оранжерия при колекцията от Бегонии.

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00