“Сред първопроходците на лесотехническото образование в България са доц. Тодор Димитров, който още преди създаването на университета е бил назначен в Агрономическия факултет на Софийския университет като доцент по частно лесовъдство, т.е. доцент по залесяванията във връзка с укрепването на тогавашните пороища.
Много важна роля е изиграл и Стоян Брънчев по онова време, но не мога да не отбележа работата на тогавашните администратори, тогавашните министри Янаки Моллов, който е основния инициатор и е гарантирал в Софийския университет финансовото обезпечаване на обучението по лесовъдство и материалното обезпечаване.
Той е предоставил през 1925 г. и горски територии за обучение на лесовъдите в иглолистните гори, широколистните гори и ние днес се радваме на две прекрасно изградени и устроени горски стопанства Юндола, над Велинград и Петрохан в Стара планина”, коментира доц. д-р Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия университет.
Основните научни направления, по които се работи в лесовъдството, са свързани с климатичните промени, които според доц. Михайлов са дори климатични кризи и климатични катастрофи. Такъв е фокусът на проекта “Хоризонт” във връзка с горските пожари, по който се работи вече трета година.
Сериозни проучвания има и във връзка със състоянието на горите в горната граница и влиянието на различни други природни явления и аномалии, които несъмнено в бъдеще ще се увеличават. Работи се активно и по възстановяването на горските екосистеми след пожари и природни явления.
Чуйте целия разговор на Данаил Конов в звуковия файл.
Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..