“Сред първопроходците на лесотехническото образование в България са доц. Тодор Димитров, който още преди създаването на университета е бил назначен в Агрономическия факултет на Софийския университет като доцент по частно лесовъдство, т.е. доцент по залесяванията във връзка с укрепването на тогавашните пороища.
Много важна роля е изиграл и Стоян Брънчев по онова време, но не мога да не отбележа работата на тогавашните администратори, тогавашните министри Янаки Моллов, който е основния инициатор и е гарантирал в Софийския университет финансовото обезпечаване на обучението по лесовъдство и материалното обезпечаване.
Той е предоставил през 1925 г. и горски територии за обучение на лесовъдите в иглолистните гори, широколистните гори и ние днес се радваме на две прекрасно изградени и устроени горски стопанства Юндола, над Велинград и Петрохан в Стара планина”, коментира доц. д-р Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия университет.
Основните научни направления, по които се работи в лесовъдството, са свързани с климатичните промени, които според доц. Михайлов са дори климатични кризи и климатични катастрофи. Такъв е фокусът на проекта “Хоризонт” във връзка с горските пожари, по който се работи вече трета година.
Сериозни проучвания има и във връзка със състоянието на горите в горната граница и влиянието на различни други природни явления и аномалии, които несъмнено в бъдеще ще се увеличават. Работи се активно и по възстановяването на горските екосистеми след пожари и природни явления.
Чуйте целия разговор на Данаил Конов в звуковия файл.
Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..
Над 30 български и международни артисти преобразяват над 1000 кв. м от подлеза между бул. “Гоце Делчев“ и бул. “П. Ю. Тодоров“ в София. Работата им е в рамките на Фестивала за улично изкуство Sofia Urban Art – част от Културния календар на Столична община. Събитието се организира от Sofia Graffiti Tour, съобщават от "Московска" 33. Тазгодишното..
През днешния ден ще бъде слънчево, в следобедните часове и горещо. Ще духа слаб, в югоизточните райони до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София – около 32°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около..
На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове. Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..
Статистиката за пътната безопасност у нас е повече от тревожна. Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..
“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..
Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..