Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските археолози с находки на хиляди години, но в дългогодишна битка с институциите

Снимка: НАИМ-БАН

Националният археологически институт с музей при БАН преди дни представи находки от два емблематични български археологически обекта от Хераклея Синтика край местността Рупите и Могила 1 в землището на с. Капитан Петко Войвода, община Тополовград.

Експонатите ще бъдат представени в изложбата „Българска археология“, която се организира традиционно от НАИМ-БАН по повод Деня на археолога - 14 февруари и представя най-доброто от предходния археологически сезон. Експозицията ще съдържа и предмети от още 19 български исторически и археологически музеи в страната.

За първи път находките от предстоящата изложба се показват предварително, каза пред Радио София доц. д-р Христо Попов - директор на Националния археологически институт с музей при БАН.

Посетителите на изложбата могат да видят реставрираната глава на втората мраморна статуя от II в., открита от проф. д-р Людмил Вагалински миналия септември в античния канал на Хераклея Синтика и златен масивен начелник от конска сбруя с изображение на змия от гроба на тракийски владетел, открит от Даниела Агре край тополовградското село Капитан Петко Войвода, през август миналата година.

"18-а поред е тази "Българска археология“. Два са аргументите, заради които се спряхме на тези два обекта. Това са едни от най-знаковите и най-разпознаваемите находки от предходния сезон. Откритието на проф. Вагалински в Хераклея Синтика с двете статуи, едната от които се реставрира в момента при нас, другата, пак от наши специалисти, се реставрира на място. Откритието на Даниела Агре – тя и нейният екип продължават да проучват в района на Тунджа, Странджа, Сакар, по Южното Черноморие откриват много интересни обекти и поредният обект беше през миналата година, в землището село Капитан Петко Войвода – гробен комплекс от началото на II век пр.Хр.“, каза доц. Попов.

Изложбата ще бъде отворена за посетители от 15 февруари в централната зала на НАИМ.

Доц. д-р Христо Попов посочи, че в момента в музея работят 9 реставратори и изтъкна ролята на Националния археологически институт да помага по места на малките музеи.

Той постави и въпроса за промяна в модела на финансиране на теренните археологически проучвания.

"Не е като да не сме предупреждавали многократно през годините, нищо не се случва. Нашата добронамереност през миналата година, за съжаление, не срещна добри резултати. Годината беше много богата на сензационни открития, но уви, беше богата и на проблеми, които ескалираха. Това, което от години опитваме да обясним на представители на Министерството на културата е, че има сгрешеност в модела на финансиране. Той не трябва да е на парче за максимум месец, месец и половина в годината да имате възможност да работите по проектите, които се осигуряват и да е толкова усложнена системата, че да трябва да се отделят 7-8 месеца в годината, за да кандидатствате", обясни доц. д-р Христо Попов.

По думите му, все още не е отчетена дейността за 2023 г. Той изтъкна и проблема със системата на финансиране в бюджета на археологическите проучвания, на консервацията и реставрацията. Доц. д-р Христо Попов добави, че в бюджета за 2024 г. средствата за археологическите проучвания са вкарани в капиталовите разходи.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: НАИМ-БАН и Радио София


По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50