До 1 февруари в София се провежда Националната конференция по хирургия на гърдата, посветена на темата "Съвременно мултидисциплинарно поведение при карцином на гърдата".
Събитието е с международно участие и събира водещи специалисти в областта на хирургията, онкологията и мултидисциплинарното лечение.
Специалисти и учени ще разгледат иновативните технологии и методи за лечение на карцинома на гърдата, както и мултидисциплинарни подходи и взаимодействие между хирурзи, онколози, лъчетерапевти, изследователи и практици по образна диагностика, нуклеарна медицина и патология.
На форума ще има кръгла маса, посветена на проект за промени в стандарта и клиничните пътеки, по които се работи при диагностиката и лечението на най-честото злокачествено заболяване в света - рака на гърдата.
За съжаление, в страната има населени места, където няма базисни неща за скрининг – няма достатъчно специалисти или нужната апаратура, отбеляза пред БНР-Радио София проф. Свилен Маслянков - ръководител направление "Лечение на доброкачествени и злокачествени заболявания на гърдата" в Клиниката по хирургия на УМБАЛ "Александровска" и организатор на форума.
Той се надява научното събитие да бъде повод за обръщане на внимание към проблема от страна на здравните институции и да се даде тласък на превенцията.
Много европейски страни вече са въвели качествен противораков скрининг и резултатите са налице, допълни проф. Маслянков.
Специалистът припомни методи за самостоятелно отриване на проблем (бучка и др.) и подчерта, че ракът на гърдата е най-чест между петата и шестата възрастова декада. Затова след 50 г. жените трябва да ходят на мамография на всеки 2 години. При наличие на повече рискови фактори – и по-често.
За успешно потискане и лечение на заболяването е много важно прилагането на комплексен подход от мултидисциплирнарен екип.
Чуйте разговора на Катя Василева за още подробности по темата.
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..
Фестивалът на технологиите "Враца 2030: Технологии и иновации за устойчиво бъдеще" – едно от най-големите събития в сектора за 2025 г. То ще се проведе на 16 април в града. Фестивалът ще събере водещи компании, технологични лидери, експерти и иноватори от България и чужбина, за да обсъдят най-новите тенденции и решения в сферата на..
Преди броени дни в София се проведе еднодневен форум, организиран от фондация “Колективът“ и посветен на възможностите за подобряване публичните пространства в софийските жилищни райони. С днешна дата продължаваме темата с арх. Гергана Илиева от "Колективът" , за да разберем какво следва след обширната дискусия. "Живите квартали" е посока,..