Общественият интерес към приемната грижа намалява, докато все повече деца се нуждаят от нея, показват данните на Националната асоциация за приемна грижа.
Какви са причините за това?
В предаването "Ритъмът на столицата" събеседници по темата са Александър Миланов изпълнителен директор на Националната асоциация за приемни грижи, и Надя Бобева - приемен родител.
"Намаляването на интереса към приемната грижа не ни изненадва. Поемането на отговорност и грижа към непознато, изоставено дете, което ще трябва да дойде в едно семейство след като е преживяло много и значими събития в живота си - то вероятно е жертва на насилие и злоупотреба, този ангажимент е много значим, поради което малко хора се съгласяват да станат приемни родители", коментира Миланов и допълни:
"Чисто статистически, от национално проучване, което проведохме с Изследователски център "Тренд", установяваме тенденция, че у все повече българи намалява готовността и дори добронамереното желание да се замислят дали биха станали приемни родители, защото между декларативното изказване, че имат желание да станат приемни родители и реализацията му има един куп изисквания и процедури. Свързваме го с тази специфичност, но и не само."
По думите му, в последните години срещу приемните родители се води кампания, абсолютно неуместна и недоказуема. На тях преди години се лепна клеймото,че те са печалбари и правят това единствено заради пари.
"Все неща, на които не можем много да се противопоставяме, защото в приемната грижа не можем да разказваме историите на децата, тъй като те са защитени от Закона за закрила на детето", посочи още той.
Преди едно дете да попадне в приемно семейство е много важно да се знае, че за него не е поел ангажимент никой от възрастните около него. В приемна грижа се попада тогава, когато преди това са проучени възможностите детето да се отглежда от близки и роднини, подчерта експертът. Според него, в известен смисъл този фактор в приемната грижа е несправедлив и малко скрит, което повлиява на мотивацията на бъдещите приемни родители.
Социалната сигурност на приемните родители е друг ключов фактор, върху който експерта обърна внимание. Приемните родители работят предимно на граждански договори, без да получават осигуровка за майчинство, трайна нетрудоспособност (ТЕЛК), а липсата на стабилност води до демотивация както на настоящите приемни родители, така и на кандидатите за такива, заяви той.
Защо това не е най-мотивиращата професия в България и кои са другите причини за отлив на интереса към приемната грижа според Асоциацията на приемните родители, чуйте от разговора на Невена Николова в звуковия файл, в който ще чуете и разговора с Надя Бобева, която споделя своята лична мотивация да бъде приемен родител, както и какво е нейното мнение за намаляващия интерес към приемната грижа у нас.
"Това е много голям проблем за страната ни и за децата, които се нуждаят от дом и семейство, но най-големия фактор за липсата на интерес към приемното родителство, вероятно е това, че няма социална закрила", посочва тя.
Чуйте повече в звуковия файл.
В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..
Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..
По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..
И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..
Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..
ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори, сочи последно проучване на Изследователски център „Тренд”. Изследването е реализирано по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари тази година, чрез пряко, полустандартизирано интервю лице в лице, сред 1003 пълнолетни граждани. Една от новините на това..
За трета поредна година на, 14 февруари, екипът на Lampa Collective организира акустичен концерт на свещи в известен столичен клуб. Този път специален герой, лице на събитието ще бъде младата певица с впечатляващ глас (и финалист в ТВ шоу за таланти) - JENYKA, подкрепена от виртуозния китарист Рангел Георгиев. Тази специална вечер, посветена..