Общественият интерес към приемната грижа намалява, докато все повече деца се нуждаят от нея, показват данните на Националната асоциация за приемна грижа.
Какви са причините за това?
В предаването "Ритъмът на столицата" събеседници по темата са Александър Миланов изпълнителен директор на Националната асоциация за приемни грижи, и Надя Бобева - приемен родител.
"Намаляването на интереса към приемната грижа не ни изненадва. Поемането на отговорност и грижа към непознато, изоставено дете, което ще трябва да дойде в едно семейство след като е преживяло много и значими събития в живота си - то вероятно е жертва на насилие и злоупотреба, този ангажимент е много значим, поради което малко хора се съгласяват да станат приемни родители", коментира Миланов и допълни:
"Чисто статистически, от национално проучване, което проведохме с Изследователски център "Тренд", установяваме тенденция, че у все повече българи намалява готовността и дори добронамереното желание да се замислят дали биха станали приемни родители, защото между декларативното изказване, че имат желание да станат приемни родители и реализацията му има един куп изисквания и процедури. Свързваме го с тази специфичност, но и не само."
По думите му, в последните години срещу приемните родители се води кампания, абсолютно неуместна и недоказуема. На тях преди години се лепна клеймото,че те са печалбари и правят това единствено заради пари.
"Все неща, на които не можем много да се противопоставяме, защото в приемната грижа не можем да разказваме историите на децата, тъй като те са защитени от Закона за закрила на детето", посочи още той.
Преди едно дете да попадне в приемно семейство е много важно да се знае, че за него не е поел ангажимент никой от възрастните около него. В приемна грижа се попада тогава, когато преди това са проучени възможностите детето да се отглежда от близки и роднини, подчерта експертът. Според него, в известен смисъл този фактор в приемната грижа е несправедлив и малко скрит, което повлиява на мотивацията на бъдещите приемни родители.
Социалната сигурност на приемните родители е друг ключов фактор, върху който експерта обърна внимание. Приемните родители работят предимно на граждански договори, без да получават осигуровка за майчинство, трайна нетрудоспособност (ТЕЛК), а липсата на стабилност води до демотивация както на настоящите приемни родители, така и на кандидатите за такива, заяви той.
Защо това не е най-мотивиращата професия в България и кои са другите причини за отлив на интереса към приемната грижа според Асоциацията на приемните родители, чуйте от разговора на Невена Николова в звуковия файл, в който ще чуете и разговора с Надя Бобева, която споделя своята лична мотивация да бъде приемен родител, както и какво е нейното мнение за намаляващия интерес към приемната грижа у нас.
"Това е много голям проблем за страната ни и за децата, които се нуждаят от дом и семейство, но най-големия фактор за липсата на интерес към приемното родителство, вероятно е това, че няма социална закрила", посочва тя.
Чуйте повече в звуковия файл.
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..
Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..
Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..
НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..
Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..
На 3-ти май, за девета поредна година ще се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като отдели само 10 минути на този ден между 9:00 и 12:00 часа и запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Разговаряме по темата със Стойчо Стойчев, директор..