Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

90 години БНР

Силвия Великова: Да задаваш въпроси не е смелост, а задължение

Възможността журналисти да протестират държи нащрек и шефове, и политици, казва водещата на най-слушаното радиопредаване

Снимка: Даниел Ненчев

"БНР е моята медия, чувствам се добре тук. Харесва ми, че това е единствената медия, която може да влияе с глас – с думи, интонация, паузи, с многоточието…

БНР и "Хоризонт" ме научиха, че е важно човек да има позиция, да бъде смел и честен, да задава въпроси, въпреки риска да не получи отговор или гостът да откаже следваща покана."

Това беше част от мислите, които в студиото на БНР-Радио София сподели Силвия Великова - емблематичен глас, професионалист с много ерудиция и награди, водеща на най-слушаното радиопредаване в България "Преди всички", както и на "Политически некоректно".

Тя си спомни с благодарност за колегите, които преди години са я посрещнали в БНР.
И предизвикана от водещия на "Радиокафе" сподели впечатлението си от политическата ситуация в България.

"Имам усещането, че още сме в предизборна кампания. Вече имаме редовно правителство, а политиците говорят на избирателите си, а не на обществото, което очаква конкретни решения и действия."

Да припомним, че Силвия от години следи и отразява като репортер дейността на съдебната власт.

"В момента има шестима министри, които са били обвиняеми. Надявам се те да бъдат говорителите на всички граждани, които смятат и искат да има реформа в правосъдието. Когато има справедлив съд, ще има пари и по-добър живот за хората", отбеляза Великова.

В разговора стана дума и за натиска "отгоре" Силвия Великова да бъде свалена от ефир преди няколко години (чрез тогавашния генерален директор Светослав Костов).

"Оградата на БНР е специално място в моя живот. Тогава не стана ясно кой поиска да бъда свалена от ефир. Този пример потвърждава мнението, че понякога генерални директори идват с определени ангажименти – изтъкна Великова. – Колегите тогава реагираха с протест. Но преди това там, до оградата, е имало протести и през 1991 г., след това – 1996-а… Журналистите и от други медии разбраха, че Радиото трябва да бъде пазено. Да задаваш въпроси не е смелост, а задължение. Възможността хора от БНР да излязат на протест държи в кондиция и ръководството на обществената медия, и политици."

Чуйте разговора на Даниел Ненчев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Александров с Шанън Гейе

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..

публикувано на 20.07.25 в 19:11

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02