Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов:
"Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на оцелели от Холокоста. Моята среща с романа бе преди 25 години в библиотека. Процесът на осъзнаване на отговорността е свързан и с възможност да не можеш да разкажеш миналото. Днес знаем как то може да бъде променено и подменено.
Малко или много книгата е като психоаналитичен сеанс. В отношението на автора с баща му има тъга, болка, радост, автентична емоционална палитра, няма нещо, което може да остане изгубено в превода. Арт е главният герой, който се опитва да се свърже с баща си, Владек. Това е историята на баща му и майка му. Ужасът на концентрационните лагери, бягството, предателства и моменти, в които се дефинира човешкото - може би долното желание да оцелееш.
Героите в романа обаче не са хора: евреите са мишки, германците - котки, поляците - прасета, американците - кучета. Буквализирането тръгва след реплика на Хитлер,че евреите може да са раса, но не човешка. За съжаление, нещата са се случили реално. Романът се движи от текста, той дава документалната част. В края няма как да не се чувстваш част от историята. В един момент всички сме заплашени такова нещо да се случи.
Днес все по-трудно предизвикателни книги стигат до пазара. В комикса можеш да покажеш звука, романът е воден от гласа на разказващия, който може да се опише и като сърдит старец, но е много тъжен човек. Има и невидими цитати на Бекет, има комикс в комикса. Защо досега романът не е бил преведен? Общият климат днес в България и в света го налага. Пропагандната власт може да промени историята. Една книга може да накара да се замислим за света. Примката на технологиите се стяга все повече."
Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност в Аляска, Камчатка и Гърция и няма повод за притеснение. Това обясни в ефира на “Радиокафе” сеизмологът Пламена Райкова . “Не можем да говорим за свръх сеизмична дейност, а областите, където са регистрирани земетресенията са силно сеизмични райони. Особено региона на Аляска, Камчатка - това са..
Започна описването на щетите след големия пожар в Костинбродско. В района се стигна до евакуация и обявяване на частично бедствено положение заради огнената стихия. Десетки са пострадалите семейства от засегнатите места – селата Опицвет, Безден и Богьовци. Местните подозират, че пожарът е тръгнал от военния полигон в Сливница заради учение, което..
Измамници се представят за комисари от ГДБОП, звънят с искане потребителите да изтеглят или да преведат големи суми в тяхна сметка. Измамната схема се състои в обаждане от измамник, който твърди, че е служител на ГДБОП и предупреждава за изтеглен бърз кредит на името на жертвата. “От дирекция “Киберпрестъпност” в ГДБОП получихме множество..
Рехабилитацията на тротоара и паркинга на кръстовището на улиците “Оборище“ и “Черковна“ бяха проверени от район "Оборище", съвместно с възложителя ЦГМ. Дейностите се извършват по програмата на ЦГМ за възстановяване на градската среда, с част от парите, събрани от платеното паркиране в централния район на столицата. Рехабилитацията е в процес и има..
Близки и приятели ще си кажат последно сбогом с Тодор Славков през днешния 24 юли. Поклонението ще бъде от 10.00 ч. в ритуалната зала на траурен комплекс "Мира" в София, съобщава "24 часа". Тодор Славков почина на 21 юли в село Асен. Според разследването, внукът на Тодор Живков се е застрелял със законно притежавано оръжие – 22-калибров револвер...
През днешния ден преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като превалявания все още ще има в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни..
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..