Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме сто годишнината от рождението на писателя Цветан Николов

7
Снимка: Личен архив
На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов.

И до днес почитатели на писателя търсят най-първата му книга, предизвикала голям интерес – „Край Чульовата воденица“ от 1960 г. Писателят оставя зад гърба си изключително творчество. Още първите му разкази, събрани в сборниците „Човешки съдби“  от1961 г. , „Между два огъня“ от 1968 г. и по-късно „Любов до издъхване“ от 1985 г. Издателство "Профиздат" не остават незабелязани от литературната критика.

Цветан Николов е писател и журналист с неспокоен дух и безусловно вярващ в убежденията си. Острото му перо красноречиво изразява не само творческите, но и житейски му позиции.

Пътят му започва в отдел "Култура" на Столичната община още като студент. По-късно, за известно време, преподава в Софийския университет. Първият вестник, в който започва работа, е тогавашният "Работническо дело". През годините е бил художествен редактор и в Киностудия "Бояна" и издателство "Профиздат". Но мястото, където най-дълго работи като журналист и редактор и което най-точно пасва на вътрешния му жар и неспокоен дух, е най-открито критичният тогава вестник "Стършел".

По времето на добилия голяма популярност негов роман "Последният ординарец", един от най-големите български режисьори – Юлия Огнянова, създава по книгата му едноименния забележителен спектакъл в Родопския драматичен театър, Смолян. Заглавието се играе както на собствена, така и на столична сцена нееднократно. Спектакълът е грандиозен и в него участва целият състав на театъра в главните роли – Кръстю Лафазанов, Никола Пашов, Миряна Найденова, Илиян Николов; драматизация и постановка Юлия Огнянова; Кукли – Леонард Капон, Стефан Москов; оркестър Александър Морфов.

Наследниците на Цветан Николов се оказват и негови достойни наследници в културното поприще. Първородният му син е един от най-талантливите съвременни писатели – Никола Вълчинов - автор на „Сезонът на канарчетата“, „Послушни момчета“, „Всичко е Колизеум“ .... Двете му по-малки деца са актрисата и режисьор Роза Николова и Диляна Николова, която е изявен художник, както у нас, така и зад граница.

"Може би една наследствена тъга. Това го има и в книгите на моя брат Николяй Вълчинов", казва за наследеното от баща си Роза Николова. Тя добавя и неговия "театрален" поглед към света. 
Пътят на Цветан Николов е дълъг и нелек, но оставя своя ярка следа в българската проза и култура.

Целия разказа за Цветан Николов, какъвто го помни дъщеря му - актрисата и режисьор Роза Николова, чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29
Селфи фотографът Роман Михайлов с чаровниците от триото

Трио "Вива" записа поп-денс кавър на песен на Б.Т.Р.

От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо".  Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от  трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..

публикувано на 21.05.25 в 16:10

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48