Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София приема мюзикъла "Парижката Света Богородица"

От 6-ти до 11-ти февруари - за няколко дни българската публика ще има възможността да се докосне до прочутите песни “Belle”, “Danse mon Esmeralda” и “Le temps des cathédrales”, изпълнени на френски език, които са част от мюзикъла “Парижката Света Богородица”.

През февруари 2016 г., създателите обявяват, че възраждат оригиналната версия на мюзикъла. Световната премиера се състои още през същата година в Palais des Congrès в Париж, където има грандиозен успех. 

В предаването “Радиокафе” гостуваха Елхаида Дани, която изпълнява ролята на Есмералда и продуцентът на мюзикъла Никола Тела. С превода в ефир блестящо се справи Мария-Александра Кюркчиева, която е част от организаторите.

“През 1998 г. баща ми започна да работи върху мюзикъла, а аз се присъединих през 2000-та година”, каза Никола Талар. Това е в самото начало на мюзикъла на сцена.Той разказа, че всичко започва в Париж и продължава в Канада. Бащата на Никола Талар е създателят и основен продуцент на мюзикъла. За серията от спектакли в София, трупата се връща след 6-месечен гастрол в Китай, където са имали над 100 спектакъла.

Преди 20 години във Франция не е имало легендарен мюзикъл от такава висота. Заглавието е избрано заради романа на Виктор Юго. Успехът на спектакъла е толкова грандиозен, че дори влиза в “Книгата за рекорди на Гинес” за най-много продадени билети. “Обиколили сме толкова много държави. Толкова много зрители са видели този спектакъл. Днес сме и в България за първи път”, посочи Никола Талар.

В днешния състав, трупата има няколко основни фигури - Люк Пламондон (либретист), Рикардо Кочанте (композитор), сценичен режисьор е Жил Махо, Мартино Мюлер е хореограф а сценографията е поверена на Кристиан Рац.

Елхаида Дани се включва в трупата, в ролята на Есмералда, през 2015 г., след прослушване, борейки се с огромна конкуренция, която отстранява стъпка по стъпка в рамките на една година, преди да получи ролята.

Елхаида Дани има и интересен произход - тя е родом от Албания, но като много други албанци от над 10 години живее в Италия. От момента, когато става част от трупата обаче, тя обикаля целия свят.

Разбира се, има и Балканска връзка с България - като 16-17-годишна започва да идва в страната ни, заедно с баща си, явявайки се на различни състезания. Пътуват от Албания с личния си автомобил, а в страната ни посещават не само София, но и много други градове.

“Чувствам се изключително близка с България, защото имаме много общо. Ние сме Балкански народи, не само храната, музиката, но и като цяло. Още тогава се влюбих във вашата страна”, казва тя.
В спектакъла солистите са десетина, а всички други около 30 артисти, са акробати и танцьори.

Честотата на представленията им е такава, че понякога имат по две изпълнения на ден, но всички са професионалисти и с голямо уважение и отговорност подхождат към всеки спектакъл.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05

Отбелязваме сто годишнината от рождението на писателя Цветан Николов

На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..

публикувано на 05.02.25 в 14:04

Над 70 души в напреднала възраст се включиха в турнир по "ходещ футбол"

Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за спорта няма граници, а най-възрастният участник бе на 93 години. С отбори участваха спортните клубове..

публикувано на 05.02.25 в 13:18