Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Снимка: БГНЕС

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение.

Той изтъкна, че за поредна година университетът получава голямо признание с наградата "Академичен Оскар". Отличието е специална награда за Висше училище с най-висока институционална акредитация, според Агенцията за акредитация и най-престижно висше училище в професионално направление “Икономика“, според работодателите и преподавателите във висшите училища.

Относно промените в учебните планове и специалности на Университета, както и за новите инициативи за подобряване качеството на образованието, ректорът посочи, че се подготвя нова бакалавърска програма по крипто икономика, която се очаква да стартира догодина.

Проф. д-р Димитър Димитров

"Имаме планове за съвместни международни програми с два китайски университета и един университет от Узбекистан и върви промяна, която е традиционна в самите учебни дисциплини, които се обновяват периодично от преподавателите. Още повече, че тази година ни предстои акредитация в направление „Икономика“ и това трябва да се покаже ясно. От друга страна, има промени в 5-10 процента от магистърските програми."

Проф. Димитър Димитров подчерта, че с предизвикателствата на  дигитализацията и новите технологии в образованието университетът се справя със собствени сили:

"Миналата седмица имахме много ползотворна среща с новия министър на образованието - г-н Красимир Вълчев, на която стана дума, че университетите, които и да са, не могат да се оставят сами да се справят с тази ситуация – с предизвикателствата на изкуствения интелект, с прегледите на плагиатство, сред преподаватели и студенти и не последно по важност предизвикателство, което може да има огромни щети е киберсигурността. Министърът изрази съгласие, че е необходима програма за дигитализация на университетите. Сега всичко, което правим, го извършваме със собствени сили и средства, които невинаги са достатъчни, пък и нямаме необходимата експертиза."

Сред инициативите които предстоят за 105-ата годишнина на университета са няколко конференции. Седмица на книгата, поставяне на паметна плоча на ул. "Раковски", където се е провело първото заседание на Учредителния комитет, начело с първия ректор - проф. Бобчев, и други символни и знакови събития.

Още по темата чуйте в разговора на Невена Николова и Данаил Конов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Румен Радев

"Форум", 12.05.25: Референдум? Едва ли, но може да има политическо препозициониране

На 12 май започваме седмицата с нови коментатори във "Форум" – политолозите  Георги Киряков и Светлин Тачев . От 9 май, петък, най-горещата тема е една. Именно тя беше във фокуса на разсъжденията в днешното издание: Референдума във връзка с влизане на България в Еврозоната , обявен от президента Румен Радев. "Изборът на датата..

публикувано на 12.05.25 в 18:25
Христо Лесев

Д-р Христо Лесев: В Еврозоната ще ни предпочитат не заради евтиния труд, а за добавената стойност

Пазарът на ИТ аутсорсинг в Европейския съюз се развива с впечатляваща скорост. Очаква се годишният темп на растеж в сектора да бъде между 7 и 8%, но е необходима промяна на фокуса, каза пред БНР-Радио София д-р Христо Лесев , собственик и изпълнителен директор на българска компания с международен опит в разработката на софтуер и мобилни..

публикувано на 12.05.25 в 17:18

Граждански сдружения настояват за съвременни съоръжения за достъп до Витоша

В предаването “Радиокафе“ дискутираме тема, за която е крайно необходимо да говорим и за която е нужно не само да се говори, но и да се търсят ефективни и адекватни решения. Планината Витоша е огромен потенциал, който виждаме всеки ден, буквално на километри от нас и начинът, по който бихме могли да използваме това богатство. Тази беше..

публикувано на 12.05.25 в 16:48
Диан Ставрев, Йоанна Ченалова, Камен Байчев и Стефан Контев

Български студенти се отличиха в международно състезание за млади юристи

Отборът от студенти по "Право" на Софийския университет класира България на 15-о място в престижното състезание за млади юристи Willem C. Vis Moot. Надпреварата представлява изкуствено създаден казус, върху който студентите работят 6 месеца. След този срок представители на университети от цял свят се срещнаха през април т.г. във Виена,..

публикувано на 12.05.25 в 16:40

70% от парите за подпомагане отиват за субсидирана заетост, а едва 30% остават за обучение. Трябва да е обратното!

Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението . Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на..

публикувано на 12.05.25 в 15:51

Настроенията в Ливърпул след спечелването на шампионската титла на Англия

В края на април “Ливърпул” стана шампион на Англия за 20-и път в историята си. Това стана възможно след като отборът надделя с 5:1 над "Тотнъм". Пред Радио София привърженикът и служител на футболен клуб “Ливърпул” - Марио Джунински сподели радостта си от победата. "Все още се възстановяваме от празненствата след като станахме официално..

публикувано на 12.05.25 в 15:46
Диана Станчева и Павлина Радионова

Музикален вторник с пиеси от Моцарт, Вила-Лобос, Турина и Гершуин

Музикалното дуо Павлина Радионова - пиано, и Диана Станчева - цигулка, ще изпълнят на 16 април в камерна зала „България“ сонати за пиано и цигулка от Моцарт, Вила Лобос, Турина и Гершуин. Двете дами свирят заедно от 2019 г. и от тогава гледат всяка година да имат различни участия. Миналата година са имали концерт в зала “България”, отново част от..

публикувано на 12.05.25 в 15:33