В предаването "Добър вечер, София“ гостува Ива Йорданова – българска танцьорка и хореограф, която записа световна титла в състезанието The Summit Championship, което се проведе преди седмица в Ню Йорк.
Часове след кацането на родна земя, тя сподели пред екипа ни за преживените емоции в САЩ.
"Все още преосмислям всичко, което ми се случи. Дори на моменти ми е трудно сама на себе си да кажа, че съм постигнала този връх. Миналата седмица се състезавах в най-голямото световно състезание по салса, бачата, кизомба, хасъл и други латиноамерикански танци и взех първото място в Професионална дивизия бачата."
The Summit Champpionship e най-голямото в света състезание, в което участват 1500 състезатели от 43 държави.
Има три дивизии – аматьорска, полупрофесионална и професионална. Ива Йорданова се е състезавала в професионална.
Също така има различни категории – солова, двойки, двойки от еднакъв пол, малки и големи отбори.
"Самата аз се състезавам в солова категория, нямам партньор и никога не съм имала. Това е интересен факт, защото много хора асоциират латиноамериканските танци с партньори в двойка", посочи тя.
В оспорваното състезание, тя е успяла да пребори силната конкуренция в категория Бачата 40+ Females Professional и заслужено спечели световното отличие за своя талант и професионално представяне.
С афрокубинската и афро-латинската култура се среща чрез свой приятел от Куба, когато е студентка в Ню Йорк.
"Първо започнах със салса. С бачата се занимавам отпреди 8-9 години. Някак по естествен път стана това преплитане между тях. Повечето фестивали, конгреси и уроци, на които ме канят да преподавам и да танцувам, са за бачата и повечето колеги в танцовата гилдия ме познават като “бачатера“ - това е официалният термин, въпреки че и до ден-днешен продължавам да танцувам и преподавам салса. Ако трябва да съм безкрайно откровена, тя е ритъмът на сърцето ми", разкри Ива Йорданова.
Защо “Генералисима“?
В латинотанцовата култура е много нормално голяма част от артистите да имат прякори, които получават от други техни колеги. Те до някаква степен се заслужават във времето. От една страна са свързани с артистичния имидж на танцьора, от друга - с характера му, с хореографиите, които той представя, обясни Ива Йорданова.
Своят прякор "La General“ тя получава от един от най-големите организатори на събития в Щатите, с когото работи в началото на артистичната си кариера.
“Когато преди 7 години основах танцовата си компания, много се чудех как да се казва тя“, коментира артистката. Получава съвет от свой приятел, също свързан с Куба, да сложи името "Las Generalisimas" като препратка към военното звание “генералисимос“, но в женски род, а също така и преплитането на думите “генерал“ и “беллисимас“, което означава “най-красивите“.
"Бях на 35 когато се състезавах за първи път на Световното. Тогава беше огромен успех, че се класирах на финалите в професионалната дивизия по салса. Бях първият професионален български артист влязъл там", разказа тя.
Чуйте разговора на Деси Попова с Ива Йорданова в звуковия файл.
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..