В предаването "Добър вечер, София“ гостува Ива Йорданова – българска танцьорка и хореограф, която записа световна титла в състезанието The Summit Championship, което се проведе преди седмица в Ню Йорк.
Часове след кацането на родна земя, тя сподели пред екипа ни за преживените емоции в САЩ.
"Все още преосмислям всичко, което ми се случи. Дори на моменти ми е трудно сама на себе си да кажа, че съм постигнала този връх. Миналата седмица се състезавах в най-голямото световно състезание по салса, бачата, кизомба, хасъл и други латиноамерикански танци и взех първото място в Професионална дивизия бачата."
The Summit Champpionship e най-голямото в света състезание, в което участват 1500 състезатели от 43 държави.
Има три дивизии – аматьорска, полупрофесионална и професионална. Ива Йорданова се е състезавала в професионална.
Също така има различни категории – солова, двойки, двойки от еднакъв пол, малки и големи отбори.
"Самата аз се състезавам в солова категория, нямам партньор и никога не съм имала. Това е интересен факт, защото много хора асоциират латиноамериканските танци с партньори в двойка", посочи тя.
В оспорваното състезание, тя е успяла да пребори силната конкуренция в категория Бачата 40+ Females Professional и заслужено спечели световното отличие за своя талант и професионално представяне.
С афрокубинската и афро-латинската култура се среща чрез свой приятел от Куба, когато е студентка в Ню Йорк.
"Първо започнах със салса. С бачата се занимавам отпреди 8-9 години. Някак по естествен път стана това преплитане между тях. Повечето фестивали, конгреси и уроци, на които ме канят да преподавам и да танцувам, са за бачата и повечето колеги в танцовата гилдия ме познават като “бачатера“ - това е официалният термин, въпреки че и до ден-днешен продължавам да танцувам и преподавам салса. Ако трябва да съм безкрайно откровена, тя е ритъмът на сърцето ми", разкри Ива Йорданова.
Защо “Генералисима“?
В латинотанцовата култура е много нормално голяма част от артистите да имат прякори, които получават от други техни колеги. Те до някаква степен се заслужават във времето. От една страна са свързани с артистичния имидж на танцьора, от друга - с характера му, с хореографиите, които той представя, обясни Ива Йорданова.
Своят прякор "La General“ тя получава от един от най-големите организатори на събития в Щатите, с когото работи в началото на артистичната си кариера.
“Когато преди 7 години основах танцовата си компания, много се чудех как да се казва тя“, коментира артистката. Получава съвет от свой приятел, също свързан с Куба, да сложи името "Las Generalisimas" като препратка към военното звание “генералисимос“, но в женски род, а също така и преплитането на думите “генерал“ и “беллисимас“, което означава “най-красивите“.
"Бях на 35 когато се състезавах за първи път на Световното. Тогава беше огромен успех, че се класирах на финалите в професионалната дивизия по салса. Бях първият професионален български артист влязъл там", разказа тя.
Чуйте разговора на Деси Попова с Ива Йорданова в звуковия файл.
Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..
Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..
От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..
Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..
След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..
Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..
Проектът “Богини на водата“ в Банкя е арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора, с няколко творчески ателиета и музикално-танцов спектакъл, с представления, които ще се проведат на 25-ти и 27-ми юли. “Избрахме темата “Богини на водата”, защото символ на гр. Банкя е минералната вода и водата като стихия като магия, която..