Жаклин Вагенщайн е български издател, създател, директор и селекционер на кино-литературния фестивал "Синелибри“. Пред Радио София тя сподели, че в живота й, Франция носи особен сантимент.
"На първо място съм благодарна. На второ – приемам го като изключителна чест да получа този Орден, особено от държава като Франция. Това е едно признание за това, че френската държава, френското Министерство на културата са забелязали нещата, които правим. Това много ме радва, първо по сантиментални причини, тъй като Франция за мен е родина, не само, че съм учила там, не само, че нося френско име. Дядо ми още на 3 години е емигрирал във Франция. Във Франция съм следвала 12 години, което завърши със защита на докторат, темата беше за сближаването на Франция и България“, каза Жаклин Вагенщайн.
След като се прибира в България преди 25 години, застава зад издателство "Колибри“, а преди 10 години създава кино-литературния фестивал "Синелибри“.
Казва, че е време българската държава да разбере колко е важно да имаш международна културна политика. По думите й, това се отплаща.
"Имам чувството, че в България се гледа в краткосрочен план. Ако се гледа в дългосрочен план, културната политика е една от политиките, които, според мен, се изплащат най-добре. Представи си, че гледам френски филм или, че прочета френска книга и след това реша да отида да видя Айфеловата кула, и когато ми хареса реша да уча там, и когато се прибера в България реша да работя, реша да издавам нейните книги или реша да правя съвместно с нея филми – ето начинът, по който нещата имат възвръщаемост и имат смисъл в дългосрочен план“, обясни Жаклин Вагенщайн.
Според нея, България може да заимства от изкуството и литературата на Франция, всичко.
"Не мисля, че българската политическа класа си дава сметка за важността на културата, не просто за съхранение на националното. Става въпрос за съхранение на ценностите и за предаването им на поколенията. Не само това – културата е огледало на действителността, на психическото състояние, на всичко, което е пропило тази действителност. Затова е толкова важно то да бъде съхранено, за да бъде пренесено през вековете“, обясни създателката на кино-литературния фестивал "Синелибри“.
Споделя, че именно "Синелибри“ е "любимото й дете“.
"Там са обединени другите ми две любими деца – киното и литературата. Тяхното взаимодействие ражда изключително любопитни плодове, смятам, че това е някаква еманация на всичко, което правя и в което вярвам", посочи Жаклин Вагенщайн.
Казва, че можеш да разбереш по-добре културата на дадена страна, ако си чел нейната литература и си гледал филмите й.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..