Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

Остров Санторини в очакване на следващ трус
Снимка: ЕПА/БГНЕС

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса.
Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе?

Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН.

"За момента това, което наблюдаваме, е поредица от много събития с приблизително еднаква сила и локация. Повечето поредици от такъв тип в сеизмологията продължават месеци наред. Дали тази ще се прояви по този начин, никой не може да каже окончателно. Множеството  събития са с магнитуд 4-5-а степен, умерен магнитуд, но тъй като са изключително много, са осезаеми за хората", посочи доц. Райкова.

Тя уточни, че в района са наблюдавани и друг път такъв тип събития с умерен магнитуд, но с такава интензивност от огнището, където се реализират събитията, не са наблюдавани за толкова кратък период от време.

В повечето случаи земетресенията се реализират в близост или по разлом на повърхността, по някаква структура, която е свързана с отслабване на земната повърхност там. Специално тази поредица, която е много концентрирана на едно място, не е по разлом. В близост има две структури, но самата тя не се реализира по тази особеност, затова цялата реализация е много интересна и непредсказуема, изтъкна сеизмологът.

Може ли да се търси връзка с вулканичната активност в района има ли опасност от някакво взаимодействие?

"Доколкото знам, вулканът там от много години не е активен. Самите острови се водят вулканични, земетресенията, наблюдавани в момента, са изцяло тектонични. Събитията, които се реализират при едно вулканично изригване, имат съвсем различна честота и колегите биха могли да различат този тип събития едно от друго, за да кажат, че те са тремори, които може би ще са прогноза за някаква вулканична активност", подчерта експертът.

Какви хипотези поставят на преден план учените в момента, можем ли да направим някакъв аналог за Балканите от всички тези събития, ще се отрази ли ситуацията по някакъв начин тук, какво означава терминът “разтягане на земната кора“, който е широко дискутиран напоследък?
Чуйте повече от разговора на Елисавета Белеганска в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националният етнографски музей открива нова изложба “Звездното небе - митология и наука“

През днешния ден от 17.30 часа Националният етнографски музей - БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена “ Звездното небе – митология и наука “. Те представлява вълнуващо пътуване в света на звездите от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта . Изложбата събира под един покрив културно и научно наследство в областта на..

публикувано на 22.05.25 в 09:31

Петима младежи са задържани заради побой над момче в района на "Орлов мост"

Петима младежи на възраст между 15 и 17 години са задържани вчера за побой над момче в района на "Орлов мост", съобщават от МВР. Конфликтът между момчетата е възникнал заради спор за футболни отбори. След подаване на сигнала – около 14.30 ч. вчера, полицейски екипи от Първо РУ незабавно са се насочили към мястото на инцидента, но младежите вече били..

публикувано на 22.05.25 в 08:45

Откриват изложба, посветена на 165 години от рождението на Ярослав Вешин

Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..

публикувано на 22.05.25 в 07:55

Денят започва с много слънце, но по-късно може и да превали

През днешния ден ще преобладава слънчево време. Атмосферата ще е неустойчива и още около обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. На много места ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще бъдат между 21° и 26°, в София - около 21°,..

публикувано на 22.05.25 в 07:15

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29