Две организации с обединили усилията си, за да създадат в София център за подкрепа на младежи без родителска грижа под името "Пристан".
Целта е младите хора в нужда да открият защитено пространство, в което могат да общуват със специалисти и свои връстници. Там те ще получават психологическа и емоционална помощ, консултации за търсене и намиране на работа, възможност за творчески занимания и развитие на трудови навици.
У нас всяка година системата напускат между 300 и 500 младежи, които трябва да поемат самостоятелен път.
Въпреки подобренията, социалната система в България няма още ресурс за личностно развитие на такива младежи, заяви пред БНР-Радио София Жени Шиер от фондация "Програма Генерация".
По думите ѝ децата без родителска грижа живеят в сравнително затворен свят и остават неподготвени за живота след 18 години. За оказване на подкрепа трябват не само разходи, но и лично отношение.
"Искаме в "Пристан" да намерят приятели, занимания, които да ги развиват - спорт, изкуство. Предвиждаме в центъра да разположим малко социално предприятие, да има кухня за вътрешно ползване, там да организираме обучения за по-добра реализация в света на възрастните."
Тийнейждърите стремглаво се впускат в живота и стават по-трудни за контакт и общуване.
Колкото по-рано и устойчиво се изгради контактът с децата, толкова повече можем да повлияем по-нататък в процеса им на развитие, коментира Георги Начев от Фондация "С усмивка напред".
По думите му, инициаторите на проекта искат център "Пристан" да дава усещане за сплотеност, за общност. Там да се срещат хора, които си имат доверие, ментори да дават съвети, да оказват подкрепа.
"Сред целите ни е и да бъдем мост към работодателите. Да получим доверие и от бизнеса, да бъдем гарант за даден младеж. Младите хора в центъра трябва да се научат и да свикнат да се допитват, когато имат нужда. Забелязахме, че често те не разбират думата "мечта", но след работа с тях вече имат идеи, малки мечти за сбъдване."
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..