Националната мрежа за децата (НМД) подготвя 14-ото издание на мониторинговия доклад "Бележник 2025".
НМД е най-голямото у нас обединение на близо 130 граждански организации и активисти, които работят в полза на децата в България. Инициативата им е традиционна и ще се проведе с участието на експерти, деца, младежи, родители и професионалисти в сферата на образованието, здравеопазването и социалните дейности.
Както всяка година експертното проучване ще се базира на информацията, предоставена от над 25 национални и местни институции, включително министерства.
По традиция, заедно с експертното мнение, своята оценка могат да дадат деца, младежи, родители и професионалисти (учители, здравни и социални работници и др.). Анкетите вече са достъпни за попълване.
Въпросниците са анонимни, всеки раздел отнема около 5 минути, като участниците могат сами да изберат дали да дадат своето мнение за една, няколко или за всички области. Оценките се поставят както в училище – 2 е най-ниската, а 6 – най-високата.
Всеки може да се включи като постави оценка от 2 до 6, както в училище, за свършеното от държавата през последната година.
НМД отправя покана към деца, младежи, родители и експерти, работещи с деца, да се включат в анкетите за “Бележник 2025”. Деца и младежи до 18 г. могат да дадат своето мнение през формата тук:
Всички възрастни могат да дадат своето мнение през формата тук:
Повече разказа пред БНР-Радио София Белла Дамянова, координатор "Политики за децата" в НМД.
"Това е един мониторингов доклад, който се опитва да проследи тенденциите по детските политики в най-различни области. Имаме девет тематични направления, които засягаме всяка година, а анкетата е нещо много важно за нас, чрез което се опитваме да достигнем до максимален брой хора. Нямаме претенциите да бъде национално представено изследване, но все пак успяваме да откроим някои тенденции", посочи тя.
По думите ѝ, анкетата е насочена както към възрастни – обикновени граждани, родители в тяхната функция като такива, професионалисти, които директно работят с деца, така и към младежите, които са много важна част от обществото.
Накратко Белла Дамянова анализира какво включват 9-те важни направления, които обхваща мониторинга:
"Засягаме голямата тема за младежкото участие, тоест, доколко младите хора са въвлечени във взимането на решения? Другата голяма област е благосъстоянието – до каква степен държавата подкрепя хората в страната – говорим за социални помощи, социално включване, нива на бедност, демографска картина и анализ на базата на нея, защита на детето от всички форми на насилие, с оглед на притеснителните тенденции.
Друга област е детското здраве, огромна област, в която се опитваме да включим много теми – за психичното здраве, здравословното хранене, Национална детска болница, която все още нямаме в България.
Следваща голяма област, която няма как да изключим е образованието, както и спорта, културата и свободното време, също така правосъдието и ранното детски развитие, което е неминуема част от работата ни с най-малките“.
Резултатите ще бъдат анализирани и включени в новото издание на мониторинговия доклад наред с анализа на автори. Изводите и препоръките в ежегодното издание отново ще бъдат представени и пред депутатите в ресорните комисии в парламента.
"Насочваме ги към политиците, към хората, които реално биха имали желанието да си свършат работата за това, за което са избрани", подчерта още Белла Дамянова.
През 2024 г. "Бележник"-ът събра рекорден брой мнения от младежи, родители и професионалисти. Над 3200 души от цялата страна дадоха своите оценки - 1474 деца и 1765 възрастни.
Официалното представяне на резултатите от "Бележник 2025" ще се случи в края на април т.г..
Повече информация за “Бележник”, както и предходните издания на доклада, ще откриете в сайта на Национална мрежа за децата.
Чуйте разговора на Петя Калнакова в звуковия файл.
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..