Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В музеи на САЩ и Канада над половин милион видяха 700 уникални артефакта от България

"Всеки ахкаше пред витрините на нашите съкровища", разказа д-р Петранка Неделчева от НИМ

Снимка: НИМ

След повече година турне българските съкровища от изложбата "Владетелите на Европа", представена в САЩ и Канада, се завърнаха в България и отново могат да бъдат видяни във витрините на Националния исторически музей (НИМ).

В Чикаго живее огромна българска общност. В музея там работят и български експерти. Те предложили да бъде представена и България, разказа пред БНР-Радио София гл. ас. д-р Петранка Неделчева от НИМ. Главния куратор се съгласил да бъдат представени Балканите и България да бъде акцент. Така и станало.

В експозицията са участвали 26 музея от още 9 балкански страни (Албания, Босна и Херцеговина, Хърватска, Косово, Черна гора, Северна Македония, Румъния, Сърбия, Словения) и Унгария.

Д-р Петранка Неделчева

"България беше поантата в изложбената разходка. Нашите артефакти направиха страхотно впечатление. Всеки ахкаше пред витрините на българските съкровища. В Ню Йорк, Чикаго и Националния исторически музей на Канада в Гатино изложбата беше посетена от половин милион души", изтъкна д-р Петранка Неделчева.

  • От нашата страна са участвали три музея (НИМ, РИМ Варна и РИМ Русе) с над 700 уникални артефакта.
    Сред акцентите са били:
    – Варненският халколитен некропол – най-старото обработвано злато в света;
    – Златният тракийски венец от Златиница, открит през 2005 г. край с. Златиница, датиращ от IV в. пр. Хр.;
    – Боровското съкровище – с неговите 5 сребърни съда с позлата и надписи, свързани с тракийския цар Котис I (383–359 г. пр. Хр.).

По думите ѝ, само в Чикаго има 11 български училища. От тях всички са посетили изложбата, децата изпратиха рисунки на български съкровища.
Българи завели свои американски приятели да покажат и разкажат повече за родината си.
Имало и QR код, който отвеждал посетителите към туристическа България.

Така България отново е представена в Чикаго 130 години след първото си участие в международно събитие, посочи още д-р Неделчева. През 1893 г. новоосвободената ни страна участва със свой щанд на Световното изложение в Чикаго, събитие, описано в емблематичната творба на Алеко Константинов "До Чикаго и назад".

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за градския транспорт на София, но столичният кмет не каза Благодаря...

"Форум", 19.05.25: За зародиша на един софийски проблем и за политическите дивиденти

Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева  и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...

публикувано на 19.05.25 в 18:44

Улиците на София – опасни за децата!

София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..

публикувано на 19.05.25 в 18:10

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата"

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..

публикувано на 19.05.25 в 17:25

Банката за майчина кърма е с най-съвременно оборудване за изследване

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..

публикувано на 19.05.25 в 17:05

Фондация "Биоразнообразие" стартира възстановяване на чешмите на Витоша

След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..

публикувано на 19.05.25 в 15:49

Правителството отпусна 15 млн. лв. за транспорта на София, от "Спаси София" искат съкращения в администрацията

Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..

публикувано на 19.05.25 в 15:42

Храните поевтиняват по-бавно и са по-скъпи, отколкото през 2024 г.

Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..

публикувано на 19.05.25 в 15:10