"В Европа 58% от жителите достигат до аптека в рамките на 5 минути. В България 78% от жителите стигат до аптека в рамките на 5 минути. 98% от жителите на Европа стигат до аптека в рамките на 30 минути. Тук отново сме отгоре – 98,8%. Така че, ние имаме много аптеки, в действителност те не са равномерно разпределени, но те са там, където е основното население. Има цели общини, в които няма аптека, но те са слабо населени“, обясни Маринов.
По думите му, е необходимо да има денонощна аптека във всеки областен град. Ако се осигурят още два милиона лева, до края на годината това може да се случи, каза председателят на Българския фармацевтичен съюз. Средствата трябва да се осигурят чрез методиката, по която Националната здравноосигурителна каса заплаща на аптеки, намиращи се в отдалечени и труднодостъпни населени места или са единствен изпълнител на една или повече дейности по НЗОК на територията на община. В момента финансовият ресурс, предвиден по тази методика, е девет милиона лева.
"Методиката за 2024 г., на практика вече дава резултат. Има открити изцяло нови аптеки в шест отдалечени района, нови четири аптеки в труднодостъпни райони, 41 аптеки са започнали да извършват уникална дейност по Здравна каса и 15 нови денонощни аптеки, от които 4 са в области, в които изобщо не е имало преди това денонощна аптека. Въпросът е, че ако се дадат тези 2 млн. лева допълнително, може да се направи допълнителен критерий за единствена аптека в областен център, на територията на областта, ако няма денонощна аптека", посочи Димитър Маринов.
Той добави, че в момента в половината областни градове в страната няма денонощна аптека.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..
"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..
От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..