Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Космическа лира" - вълнуващо приключение в света на електронната музика

На 18-ти февруари, в Дома на киното, от 19.00 часа, в конкурсната програма на фестивала "Master of Art" ще бъде показан документалният филм "Космическа лира" - вълнуващо приключение за света на космическата електронна музика, през погледа на четирима композитори, един от които българинът Симо Лазаров.

“Идеята за този филм тръгна от главния персонаж във филма - това е Симо Лазаров, който се води българският пионер на електронната музика, като стартира тук в Студиото за електронна музика към БНР”, казва Стефан Чернев, режисьор на филма.

Филмът е толкова богат на тематики, че в крайна сметка за 90 минути трябва да се предаде много стегнато всичката събрана информация, без да се пренебрегва и естетиката, и философията на тази музика.

Идеята е, че това е едно трансцендентално пътешествие, което е аудио-визуално. Като много трудно може да се прецени дали фактологията е водеща или самото изживяване, което представлява филмът.

Стефан Чернев разказа също, че една от основните теми във филма е дали този вид музика е студена, безлична и бездушевна, защото е направена чрез машина.

Тезата на авторите на филма е, че когато отзад стои човек, независимо какви средства използва, защото синтезаторът, който е машина, е само средство, музиката може да е много хармонична и красива.

"Основата е поетичната страна на тази музика и на тази естетика. В крайна сметка трябва да има баланс между технологичната страна и реално това, което един нормален зрител може да понесе като информация, без да го дистанцира”, коментира Стефан Чернев.

Това става чрез разказа на четирима композитори, един от които е българинът Симо Лазаров, чиито разказ е в основата на филма. Другите участници са трима американци - Стив Роуч, Майкъл Стърнс и Робърт Рич. Те са пионерите на американския западен бряг на този ембиънт, наречен електронна музика.

Всеки от тях е сниман в естествения му хабитат и затова във филма има и пустиня, и океан, и планина. За целта екипът на филма обикаля из цяла Америка, навъртайки над 4500 км., но заснемайки великолепни красиви картини от американската природа. 

Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00

Истинските фенове на истинските отбори

С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..

публикувано на 12.04.25 в 11:41

Градински Великден

"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..

публикувано на 12.04.25 в 11:22

100 души с жени и деца и 4 оръдия

Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..

публикувано на 12.04.25 в 11:10