Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веска Събева председател на АРДЕ:

Докога в другите страни от ЕС българските рецепти с медикаменти за епилепсия няма да се признават?

Веска Събева
Снимка: Ани Петрова

Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ)

Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот".

У нас регистър за хората с епилепсия няма, защото стигмата около заболяването е толкова голяма, че те предпочитат да не съобщават за своето заболяване, за да не бъдат изключени от обществото. Те трудно си намират работа, затруднения има още при приемането в детски ясли, детска градина, в училищата, а на работното им място стават още по-сложни нещата, посочи Веска Събева. 

По думите ѝ, необходими са повече специалисти като рехабилитатори, социални работници, психолози, детегледачи, за да се подобри социалната услуга за родителите на деца с епилепсия у нас.

"Имаме прекрасни лекари и много добри специалисти в България и нека спрем да се отричаме от тях. Имаме специалисти на световно ниво. Проблемът е в това, че в страната ни липсва инструментът, с който те да лекуват, но напредък в лечението на болестта отбелязваме със съществуващия вече хирургичен център за лечение на епилепсията, който разполага с най-съвременна техника за работа  и методи за изследвания", каза Веска Събева и подчерта, че с това проблемите не се изчерпват.

"Нямаме Център за кетогенна диета, където да има екип от невролог и диетолог за проследяване състоянието на хората, за да могат те да имат сигурност, когато го посетят и най-вече е нужно обучение на специалистите, защото това не е диета за отслабване, а диета за живот", подчерта тя.

Най-големият проблем е със съвременните медикаменти, които трудно влизат в България или въобще не влизат. Проблем е и възрастовата дискриминация, тъй като на лицата след 18-годишна възраст, дори закупувайки си лекарствата от чужбина, касата не ги заплаща.

При голяма част от болните се наблюдава медикаментозно-резистентна епилепсия, която не се повлиява от лекарства, в страната ни основните медикаменти за лечение на епилепсия са 15, а в повечето европейски страни, техният брой е 31.

"За нашите медикаменти в България може да се каже, че на една молекула действат два или три генерика, защото системата,  изработена от Здравната каса, обхваща най-ниската референтна стойност от 28 държави. В България не влизат по-скъпите медикаменти, докато не изтече тяхната регистрация в другите държави, за да могат да се закупят и от тях да направят генерици.

В тази ситуация за съжаление са засегнати най-тежките случаи и това влошава качеството им на живот - не само техния, но и на техните близки, изтъкна Събева.

Животът на болните от епилепсия дори може да бъде застрашен, когато има непрекъснати пристъпи, които не могат да бъдат овладени, каза още тя.

Кои са основните предизвикателства пред родителите и пред децата, болни от епилепсия, защо в другите страни от Европейския съюз българските рецепти с медикаменти за епилепсия не се признават?

"Алармирахме европейския комисар по здравеопазването за тези проблеми, но нямаме никакъв отговор - каза още Веска Събева. - Ние не искаме отстъпка, искаме да си закупим медикаментите на цената в аптеката – поне това."

Чуйте разговора на Данаил Конов и Невена Николова в звуковия файл. 

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26