Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 150 непознати писма на Любомир Пипков в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев

"Любомир Пипков - писма от Париж" е по проект на катедра "История на музиката и етномузикология" в НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Снимка: НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Над 150 напълно непознати досега писма на Любомир Пипков, писани до родителите му Панайот и Надя Пипкови, по време на неговото следване в Париж, са събрани в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев "Любомир Пипков - писма от Париж".

Писмата са от периода 10 октомври 1926 г. до 27 август 1932 г. и дават ценна информация, която осветлява и разширява представата за ранния творчески период на композитора.

Пред Радио София проф. Куюмджиев сподели, че писмата на големия композитор са му предоставени от неговата дъщеря Яна Пипкова и внучката му Ани Вълчанова.

"Много съм им благодарен, защото те ми осигуриха достъп до архива на Любомир Пипков и съвсем случайно бяха открити тези писма, които са съхранявани десетилетия, но очевидно, никой не беше гледал“, посочи проф. Юлиан Куюмджиев.

Проф. Юлиан Куюмджиев

В този архивен фонд са запазени само няколко писма от неговите родители, главно от баща му до Любомир Пипков. Вероятно повечето от тях са се загубили при пренасянето на багажа му от Париж след края на следването, казва авторът. Снимките в книгата са също от личния архив на Любомир Пипков и повечето от тях се публикуват за първи път.

В писмата до родителите си, композиторът споделя първите си впечатления от Париж, приемането му в класа на Дюка, работата му по композиция и пиано, но и битовите проблеми, които го съпътстват - търсенето на квартира, осигуряването на средства за издръжката му и въпросът за получаването на стипендия, пише в предговора на книгата проф. Юлиан Куюмджиев.

"На 22 години, съвсем млад, без да знае френски, макар и с няколко написани произведения, които са звучали в София, той заминава за Париж“, обясни авторът.

Той добави, че писмата на Любомир Пипков до родителите му, не са разпределени равномерно във времето. През първата година, той им пише изключително често. През 1926 година, когато пристига в Париж  (от октомври до декември) Пипков е написал 20 писма, през цялата 1927 година писмата са 64, през 1928 година - 29.

Писмата съдържат непознати досега факти за замисъла и процеса на създаване на произведенията от парижките години на Пипков.

"Тогава в Париж са едни от най-големите композитори, чиито произведения той може да слуша - Дюка, Дебюси, Д'Енди, Равел, Стравински. Това е много важно за него, защото той там се запознава със съвременната музика, с най-новите произведения. Слуша Шьонберг, Хиндемит, не само френски автори и по този начин започва да изгражда своя стил, благодарение, разбира се, на основата от своите лекции при Дюка", обясни проф. Юлиан Куюмджиев.

Изданието е осъществено по проект на катедра "История на музиката и етномузикология" в НМА "Проф. Панчо Владигеров“ и е по повод 120 години от рождението на Любомир Пипков и 50 години от неговата кончина.

Официалното представяне на книгата ще бъде на 17 февруари, от 18.00 в концертната зала на Академията.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: insait.ai

INSAIT праща специализанти в легендарна лаборатория на Масачузетския технологичен институт

Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..

публикувано на 03.07.25 в 15:50
Д-р Ивайло Лазов е сериозно разтревожен

Графикът на пернишкото АГ-отделение е до 8 юли, без кадри ще бъде затворено

АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София  д-р Ивайло..

публикувано на 03.07.25 в 15:18
Христо Велев

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..

публикувано на 03.07.25 в 13:18
Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров

Посланията на поезията и музиката за глобалните човешки проблеми

Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..

публикувано на 03.07.25 в 13:12
Проф. Амелия Личева с новата си стихосбирка

В "Крепости срещу страха" проф. Амелия Личева изследва формите на страха

Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..

публикувано на 03.07.25 в 10:19

НВИМ с изложба “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея

Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..

публикувано на 03.07.25 в 09:10

От Sofia Urban Art преобразяват столичен подлез с графити

Над 30 български и международни артисти преобразяват над 1000 кв. м от подлеза между бул. “Гоце Делчев“ и бул. “П. Ю. Тодоров“ в София. Работата им е в рамките на Фестивала за улично изкуство Sofia Urban Art – част от Културния календар на Столична община. Събитието се организира от Sofia Graffiti Tour, съобщават от "Московска" 33. Тазгодишното..

публикувано на 03.07.25 в 07:35