Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 150 непознати писма на Любомир Пипков в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев

"Любомир Пипков - писма от Париж" е по проект на катедра "История на музиката и етномузикология" в НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Снимка: НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Над 150 напълно непознати досега писма на Любомир Пипков, писани до родителите му Панайот и Надя Пипкови, по време на неговото следване в Париж, са събрани в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев "Любомир Пипков - писма от Париж".

Писмата са от периода 10 октомври 1926 г. до 27 август 1932 г. и дават ценна информация, която осветлява и разширява представата за ранния творчески период на композитора.

Пред Радио София проф. Куюмджиев сподели, че писмата на големия композитор са му предоставени от неговата дъщеря Яна Пипкова и внучката му Ани Вълчанова.

"Много съм им благодарен, защото те ми осигуриха достъп до архива на Любомир Пипков и съвсем случайно бяха открити тези писма, които са съхранявани десетилетия, но очевидно, никой не беше гледал“, посочи проф. Юлиан Куюмджиев.

Проф. Юлиан Куюмджиев

В този архивен фонд са запазени само няколко писма от неговите родители, главно от баща му до Любомир Пипков. Вероятно повечето от тях са се загубили при пренасянето на багажа му от Париж след края на следването, казва авторът. Снимките в книгата са също от личния архив на Любомир Пипков и повечето от тях се публикуват за първи път.

В писмата до родителите си, композиторът споделя първите си впечатления от Париж, приемането му в класа на Дюка, работата му по композиция и пиано, но и битовите проблеми, които го съпътстват - търсенето на квартира, осигуряването на средства за издръжката му и въпросът за получаването на стипендия, пише в предговора на книгата проф. Юлиан Куюмджиев.

"На 22 години, съвсем млад, без да знае френски, макар и с няколко написани произведения, които са звучали в София, той заминава за Париж“, обясни авторът.

Той добави, че писмата на Любомир Пипков до родителите му, не са разпределени равномерно във времето. През първата година, той им пише изключително често. През 1926 година, когато пристига в Париж  (от октомври до декември) Пипков е написал 20 писма, през цялата 1927 година писмата са 64, през 1928 година - 29.

Писмата съдържат непознати досега факти за замисъла и процеса на създаване на произведенията от парижките години на Пипков.

"Тогава в Париж са едни от най-големите композитори, чиито произведения той може да слуша - Дюка, Дебюси, Д'Енди, Равел, Стравински. Това е много важно за него, защото той там се запознава със съвременната музика, с най-новите произведения. Слуша Шьонберг, Хиндемит, не само френски автори и по този начин започва да изгражда своя стил, благодарение, разбира се, на основата от своите лекции при Дюка", обясни проф. Юлиан Куюмджиев.

Изданието е осъществено по проект на катедра "История на музиката и етномузикология" в НМА "Проф. Панчо Владигеров“ и е по повод 120 години от рождението на Любомир Пипков и 50 години от неговата кончина.

Официалното представяне на книгата ще бъде на 17 февруари, от 18.00 в концертната зала на Академията.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Innovation Explorer: от екстремния ни свят, Тръмп и Китай до Антарктида

Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..

публикувано на 14.02.25 в 19:58
Изображението е илюстративно.

"Форум", 14.02.25: По-важно от красотата е жената да се поддържа, но това не става с ботокс

В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..

публикувано на 14.02.25 в 18:05
Залата е разпродадена

Теодосий Спасов и Иван Шопов ще изпълнят импровизации и композиции от албума "InFusion"

Теодосий Спасов и Иван Шопов  ще предложат приятен концерт в съботната вечер (15.2.2025), озаглавен като техния общ албум "InFusion"  ("Вливане"). Световноизвестният кавалджия разказа как преди години на един джаз фестивал във Варна са се пресекли пътищата на двамата. " Беше откритие и за него, и за мен това да се съберем и всеки..

публикувано на 14.02.25 в 17:47

В любовта са нужни малко думи и още по-малко прилагателни

В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..

публикувано на 14.02.25 в 16:48
Пийт Хегсет с генералния секретар на НАТО Марк Рюте

Новият подход на Вашингтон спрямо Москва не се приема радушно от ЕС и Украйна

Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Дигитални предприемачи и лектори от 20 страни идват на форум в София

Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..

публикувано на 14.02.25 в 16:14

Историята на първото училище "по художество", днес НХА, разказана в изложба

Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя  изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..

публикувано на 14.02.25 в 15:47