Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналистиката като кораб в океана

Журналистът Светослав Иванов в ефира на Радио София

Светослав Иванов
Снимка: Даниел Ненчев

Носителят на специалната награда “Сирак Скитник” журналистът Светослав Иванов гостува в “Радиокафе”. Той разказа за журналистиката, която прави, за света, в който живеем и начина, по който се променя, както и за книгата си “Там, където загинаха дърветата” - 10 пътеписа от най-горещите точки на света, която сега има ново издание.

Според него, предстои огромна вълна на дезинформация. “Защото не от вчера се разми представата ни за това какво е истината”. Това е философски въпрос. За математиката истината се достига чрез доказване, в правото се търси обективната истина, в религията се говори за абсолютната истина, която е достояние само на боговете, независимо как ги наричаме.

“През последното десетилетие, а и преди това, защото това са процеси, започнали преди това, въпросът какво е истината, вече има много различни отговори. Универсалният отговор гласи, че това са факти, които се доближават максимално до реалността, но ако приемем концепцията, че социалните мрежи ни затвориха в балони на собствените ни предубеждения, тогава имаме различни представи за истината. От тук идва и голямото разделение в обществата и противоборството”, допълва той.        

По думите му, този процес в Европа води до “роене” - в много държави парламентарната демокрация е в ръцете на 6-10 партии, а още по на запад се вижда повторяемост със завръщането на Доналд Тръмп към 2016 г.  

“Тъй като си говорим за дезинформация, ще бъде налагана представа за истината, която ще се различава рязко от представената ни тук в Европа. Мисля, че след януари и новото встъпване в длъжност на Тръмп, разделението в обществото ще се задълбочи. Там и много силно разделено обществото”, обяснява той.

По думите му, в днешния свят ритъмът на информационният поток се определя не от медиите, а от технологичните компании. “Медиите имат огромна роля в опита за коригиране на водопада от информация”.

Относно специалната награда за журналистика от последното издание на “Сирак Скитник” - Годишните награди на Българското национално радио, Светльо Иванов заяви, че за него е много ценна награда и е благодарен на колегите, защото наградата идва от колеги.

“БНР е институция, не само за нашата гилдия, а за цялото ни общество. Когато си мислим, че се намираме в много драматична ситуация, е хубаво да си спомним, че има медия на 90 години в България, която пази гласовете на хора от много по-трудни епохи”, каза още още той.

“Нашата професия е кораба през океана, дори и да бушува буря, все пак има кораб. Технологичните компании вече са много големи, може от кораб, да се е превърнал в корабче, но обществото има нужда от това”, допълва той. 

Чуйте повече в разговора на Даниел Ненчев и Светослав Иванов в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29
Селфи фотографът Роман Михайлов с чаровниците от триото

Трио "Вива" записа поп-денс кавър на песен на Б.Т.Р.

От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо".  Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от  трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..

публикувано на 21.05.25 в 16:10

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48