Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналистиката като кораб в океана

Журналистът Светослав Иванов в ефира на Радио София

Светослав Иванов
Снимка: Даниел Ненчев

Носителят на специалната награда “Сирак Скитник” журналистът Светослав Иванов гостува в “Радиокафе”. Той разказа за журналистиката, която прави, за света, в който живеем и начина, по който се променя, както и за книгата си “Там, където загинаха дърветата” - 10 пътеписа от най-горещите точки на света, която сега има ново издание.

Според него, предстои огромна вълна на дезинформация. “Защото не от вчера се разми представата ни за това какво е истината”. Това е философски въпрос. За математиката истината се достига чрез доказване, в правото се търси обективната истина, в религията се говори за абсолютната истина, която е достояние само на боговете, независимо как ги наричаме.

“През последното десетилетие, а и преди това, защото това са процеси, започнали преди това, въпросът какво е истината, вече има много различни отговори. Универсалният отговор гласи, че това са факти, които се доближават максимално до реалността, но ако приемем концепцията, че социалните мрежи ни затвориха в балони на собствените ни предубеждения, тогава имаме различни представи за истината. От тук идва и голямото разделение в обществата и противоборството”, допълва той.        

По думите му, този процес в Европа води до “роене” - в много държави парламентарната демокрация е в ръцете на 6-10 партии, а още по на запад се вижда повторяемост със завръщането на Доналд Тръмп към 2016 г.  

“Тъй като си говорим за дезинформация, ще бъде налагана представа за истината, която ще се различава рязко от представената ни тук в Европа. Мисля, че след януари и новото встъпване в длъжност на Тръмп, разделението в обществото ще се задълбочи. Там и много силно разделено обществото”, обяснява той.

По думите му, в днешния свят ритъмът на информационният поток се определя не от медиите, а от технологичните компании. “Медиите имат огромна роля в опита за коригиране на водопада от информация”.

Относно специалната награда за журналистика от последното издание на “Сирак Скитник” - Годишните награди на Българското национално радио, Светльо Иванов заяви, че за него е много ценна награда и е благодарен на колегите, защото наградата идва от колеги.

“БНР е институция, не само за нашата гилдия, а за цялото ни общество. Когато си мислим, че се намираме в много драматична ситуация, е хубаво да си спомним, че има медия на 90 години в България, която пази гласовете на хора от много по-трудни епохи”, каза още още той.

“Нашата професия е кораба през океана, дори и да бушува буря, все пак има кораб. Технологичните компании вече са много големи, може от кораб, да се е превърнал в корабче, но обществото има нужда от това”, допълва той. 

Чуйте повече в разговора на Даниел Ненчев и Светослав Иванов в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19

Младите не бива да се страхуват да нарушават статуквото, смятат артистите от "Конфликт"

"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..

публикувано на 01.04.25 в 14:09
Биляна Георгиева

Фестивал ще покаже Враца като център на технологиите и иновациите

Фестивалът на технологиите "Враца 2030: Технологии и иновации за устойчиво бъдеще"  – едно от най-големите събития в сектора за 2025 г.   То ще се проведе на 16 април в града. Фестивалът ще събере водещи компании, технологични лидери, експерти и иноватори от България и чужбина, за да обсъдят най-новите тенденции и решения в сферата на..

публикувано на 01.04.25 в 13:44
Арх. Гергана Илиева

"Колективът" се заема с подобряване междублоковите пространства в "Люлин"

Преди броени дни в София се проведе еднодневен форум, организиран от фондация “Колективът“ и посветен на възможностите за подобряване публичните пространства в софийските жилищни райони. С днешна дата продължаваме темата с арх. Гергана Илиева от "Колективът" , за да разберем какво следва след обширната дискусия. "Живите квартали" е посока,..

публикувано на 01.04.25 в 12:19