Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия.
Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари.
Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект, екстремни геополитически промени...
Светът се променя, адаптира, оцелява. Как това се отразява на човешкото здраве.
"Започваме с втория президентски мандат на Доналд Тръмп – съобщи пред БНР-Радио София Леона Асланова, организатор на събитието. – Лекторът Даръл Уест, старши сътрудник по изследвания на управлението в института "Брукингс" ще изрази мнението си за това как управлението на Тръмп в Щатите ще се отрази на отношението към Европа, технологиите, киберпрестъпленията и т.н."
Следващият лектор д-р Робърт Аткинсън – президент на Фондация за информационни технологии и иновации, ще разгледа състоянието на китайските иновации в напредналите сектори, дали и защо азиатската страна ще изпревари САЩ.
Ще участват и други известни лектори (Дийпти Пахва - Станфорд, Орен Симаниян от Израел, Джо Дънливи, български екоактивисти, климатолози, метеоролози, журналисти и др.), които ще ни връщат във фабриките за изкуствен интелект и ще говорят за това дали какво ни очаква скоро и в не толко близкото бъдеще.
"Ние сме свидетели на две индустриални революции – и цифровизация и тази с изкуствения интелект. Особен интерес предизвикват региони като Индия и Африка. Европа все тича като изоставащ. Трябва да се отваряме очите и да сравняваме.
Както всяка година, очакваме 1000-1200 гости. Билетите са почти разпродадени. Интересът очевидно е огромен."
При откриването специални гости ще бъдат Йорданка Чобанова - ръководител на представителството на Европейската комисия в София, Росен Плевнелиев - президент на Република България (2012 – 2017 г), Бойко Таков - изпълнителен директор на Агенцията за насърчаване на малките и средни предприятия, и други.
Чуйте още подробности в разговора на Лъчезар Христов.
Актрисата Кристина Верославова е организатор на посещението на най-известната актьорска школа в света "Лий Страсбърг" в България , което ще се осъществи за трета поредна година. Училището за актьори търси млади таланти в България, за да ги обучава и помага да се осъществят в актьорската професия, в изкуството, киното, театъра, пърформанса..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
"Азбука и история“ е озаглавена изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека. Проф. д-р Казимир Попконстантинов подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..
Технологично училище " Електронни системи " (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..