Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Юлия Мишкова – старши специалист по "Управление на проекти“
Снимка: Радио София

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и обучения на педагози.

През октомври 2024 г. Николас Вог, специалист от организацията, проведе тридневно обучение за учители в България по покана на екипа на платформата.

Наръчниците “Климатът в нашите ръце: Климатичните промени и земята” и "Климатът в нашите ръце: Океанът и криосферата"“ са създадени от експерти, които работят в сферата на климатичните промени, някои от тях са автори или редактори на IPCC докладите – най-големите доклади, които излизат ежегодно във връзка с климатичните промени и са разработени съвместно с голям екип от педагози, така че да създават пространство за осмисляне на всички данни и научна информация, по един достъпен и ангажиращ за учениците начин“, обясни Юлия Мишкова, старши специалист по "Управление на проекти“ за образователната платформа.

“Наръчниците са изключително ценни от една страна, заради научната основа, на която стъпват - в тях са описани подробно съвременните разбирания за климата и факторите, които му влияят. Това ще помогне на всеки учител, който не се чувства уверен, да работи с учениците си по темата, която е толкова важна.

От друга страна, всички предложения за дейности с ученици ги поставят в активна роля - казуси, ролеви игри, идеи за проектна дейност. Това е нещо, което учителите в страната търсят и се радвам, че открихме и адаптирахме точно тези ресурси”,  поясни още Юлия Мишкова.

“Нито един ресурс не задължава да го правиш така, както е описано, но всеки има свободата и пространството, стига да има желание, да го адаптира по свой начин. Предоставят се изключително ценни насоки и много практически реални идеи, които поставят учениците в активна, учеща роля, а не просто в пасивни получатели на знание“, изтъкна експертът.

Дейностите в наръчниците са подходящи за ученици от 9 до 15-годишна възраст. 

Подходът е интердисциплинарен - обединява природни науки и социални науки, изкуства и спорт. Това ги прави ценен източник на идеи за преподавателите в страната, търсещи качествени ресурси за STEM п реподаване.

Изданията съдържат теми за значението на почвата, как хранителните навици и производството на храна влияят на климата, какво е въглероден отпечатък и как можем да му влияем, за парниковия ефект и парникови газове, за топенето на ледниците и други.

Посветени на влиянието на климата върху земята, океаните и ледниците и са част  от глобална инициатива за стимулиране на образованието за устойчиво развитие от 2022 г. Налични на пет езика, а вече и на български език.

Преводите са редактирани и съобразени с българските учебни програми от Светослав Митков от БАН и от Цветелина Семерджиева, учител по природни науки.

Наръчниците могат да бъдат свалени безплатно на следния адрес https://prepodavame.bg/ebooks/.

На 22 февруари предстои безплатно обучение за педагозите в страната, на което ще бъдат представите по-подробно двата наръчника.

За повече подробности, чуйте разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.03.25: Главният архитект да е безкомпромисен към незаконното строителство, но и към законното

Новата седмица започва с нови коментатори във "Форум". До петък новините и тенденциите в обществото ще анализират Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание, бяха: Конкурсът..

публикувано на 31.03.25 в 18:45
Фрагмент от творба на Иван Кънчев

"Кръгът. Човече, къде си?" - пита с керамиката си Иван Кънчев в изложба

Изложбата на Иван Кънчев  "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..

публикувано на 31.03.25 в 17:26
За огромния интерес говори и препълнената зала

Как се влиза в Академията на МВР?

Академията на Министерството на вътрешните работи днес отвори врати за всички, които искаха да разберат как протича един учебен ден във висшето училище, да видят демонстрации, да научат повече за образованието и подготовката във факултет "Полиция" . Програмата включваше информативна лекция с участието на преподаватели, които разясниха..

публикувано на 31.03.25 в 16:50

За студентите по медицина е нужен "морков", а не "тояга" за работа у нас

Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане. Целта е да се гарантира, че държавата заплаща..

публикувано на 31.03.25 в 15:55

Изкуството като двигател за развитие и опазване на градските пространства

"Градоскоп" е колаборация на различни експерти , фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза. В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се..

публикувано на 31.03.25 в 15:21

НАП може да провери данъкоплатци и по информация от социалните им профили

Майсторите, извършващи домашни ремонти, са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна/кредитна карта, ваучер и др. Анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш показва, че в над 60% от ремонтите и подобренията на дома – майсторите не предоставят финансов документ при..

публикувано на 31.03.25 в 15:05

На 1 април: Тестват Националната система за ранно предупреждение и оповестяване

На 1 април 2025 г., от 11.00 часа, ще бъде извършено тестване на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване. Тестването на алармата ще бъде в София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Враца, Стара Загора, общинските центрове в тези области, както и общини в областите Видин, Перник и..

публикувано на 31.03.25 в 13:33