Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и обучения на педагози.
През октомври 2024 г. Николас Вог, специалист от организацията, проведе тридневно обучение за учители в България по покана на екипа на платформата.
Наръчниците “Климатът в нашите ръце: Климатичните промени и земята” и "Климатът в нашите ръце: Океанът и криосферата"“ са създадени от експерти, които работят в сферата на климатичните промени, някои от тях са автори или редактори на IPCC докладите – най-големите доклади, които излизат ежегодно във връзка с климатичните промени и са разработени съвместно с голям екип от педагози, така че да създават пространство за осмисляне на всички данни и научна информация, по един достъпен и ангажиращ за учениците начин“, обясни Юлия Мишкова, старши специалист по "Управление на проекти“ за образователната платформа.
“Наръчниците са изключително ценни от една страна, заради научната основа, на която стъпват - в тях са описани подробно съвременните разбирания за климата и факторите, които му влияят. Това ще помогне на всеки учител, който не се чувства уверен, да работи с учениците си по темата, която е толкова важна.
От друга страна, всички предложения за дейности с ученици ги поставят в активна роля - казуси, ролеви игри, идеи за проектна дейност. Това е нещо, което учителите в страната търсят и се радвам, че открихме и адаптирахме точно тези ресурси”, поясни още Юлия Мишкова.
“Нито един ресурс не задължава да го правиш така, както е описано, но всеки има свободата и пространството, стига да има желание, да го адаптира по свой начин. Предоставят се изключително ценни насоки и много практически реални идеи, които поставят учениците в активна, учеща роля, а не просто в пасивни получатели на знание“, изтъкна експертът.
Дейностите в наръчниците са подходящи за ученици от 9 до 15-годишна възраст.
Подходът е интердисциплинарен - обединява природни науки и социални науки, изкуства и спорт. Това ги прави ценен източник на идеи за преподавателите в страната, търсещи качествени ресурси за STEM п реподаване.
Изданията съдържат теми за значението на почвата, как хранителните навици и производството на храна влияят на климата, какво е въглероден отпечатък и как можем да му влияем, за парниковия ефект и парникови газове, за топенето на ледниците и други.
Посветени на влиянието на климата върху земята, океаните и ледниците и са част от глобална инициатива за стимулиране на образованието за устойчиво развитие от 2022 г. Налични на пет езика, а вече и на български език.
Преводите са редактирани и съобразени с българските учебни програми от Светослав Митков от БАН и от Цветелина Семерджиева, учител по природни науки.
Наръчниците могат да бъдат свалени безплатно на следния адрес https://prepodavame.bg/ebooks/.
На 22 февруари предстои безплатно обучение за педагозите в страната, на което ще бъдат представите по-подробно двата наръчника.
За повече подробности, чуйте разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..
"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..
От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..