Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете, показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ).
Разликите във възнагражденията варират според сферата на дейност, като най-ниски са заплатите на жените спрямо мъжете във финансовата и застрахователната дейност, културата, спорта и развлеченията, научните изследвания.
По-високи са доходите на жените в строителството и административните дейности.
За всички класове професии обаче възнагражденията на жените са по-ниски от тези на мъжете.
Данните са въз основа на данни от Националния статистически институт (НСИ), подчерта пред БНР-Радио София Илиана Балабанова, президент на ЕЖЛ и председател на Българската платформа.
"Във финансовата и застрахователната дейност разликата достига почти 40 процента! – коментира тя. – Интересното е, че в строителството заплатите на жените са с 10% по-високи от тези на мъжете. Обяснението е, че в "мъжки" професии дамите обикновено заемат управленски позиции. Има чисто феминизирани дейности и икономически сектори като хуманно здравеопазване, социални грижи, култура, спорт и развлечения, където разликата е значителна и в полза на мъжете".
По думите на Балабанова, патриархалният модел, характерен за Европа, в България е още по-силно подчертан. 84% от българите смятат, че мъжете са тези, които трябва да изкарват парите в семейството.
Част от обяснението за разликата се крие в годините майчинство, по време на които възнагражденията на съответните жени не се индексират.
Освен това, според НСИ 12% от жените са били подложени на сексуално насилие на работното място.
Има хора, които не знаят правата си – например за възможността да ползват 14 дни платен отпуск за гледане на деца или родители.
По отношение равнопоставеността на жените и мъжете на работното място Европейският съюз е приел директиви, които трябва да бъдат транспонирани по добър начин и у нас до 2026-2027 година, посочи още Илиана Балабанова.
С нея разговаря Катя Василева.Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..
Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..