Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете, показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ).
Разликите във възнагражденията варират според сферата на дейност, като най-ниски са заплатите на жените спрямо мъжете във финансовата и застрахователната дейност, културата, спорта и развлеченията, научните изследвания.
По-високи са доходите на жените в строителството и административните дейности.
За всички класове професии обаче възнагражденията на жените са по-ниски от тези на мъжете.
Данните са въз основа на данни от Националния статистически институт (НСИ), подчерта пред БНР-Радио София Илиана Балабанова, президент на ЕЖЛ и председател на Българската платформа.
"Във финансовата и застрахователната дейност разликата достига почти 40 процента! – коментира тя. – Интересното е, че в строителството заплатите на жените са с 10% по-високи от тези на мъжете. Обяснението е, че в "мъжки" професии дамите обикновено заемат управленски позиции. Има чисто феминизирани дейности и икономически сектори като хуманно здравеопазване, социални грижи, култура, спорт и развлечения, където разликата е значителна и в полза на мъжете".
По думите на Балабанова, патриархалният модел, характерен за Европа, в България е още по-силно подчертан. 84% от българите смятат, че мъжете са тези, които трябва да изкарват парите в семейството.
Част от обяснението за разликата се крие в годините майчинство, по време на които възнагражденията на съответните жени не се индексират.
Освен това, според НСИ 12% от жените са били подложени на сексуално насилие на работното място.
Има хора, които не знаят правата си – например за възможността да ползват 14 дни платен отпуск за гледане на деца или родители.
По отношение равнопоставеността на жените и мъжете на работното място Европейският съюз е приел директиви, които трябва да бъдат транспонирани по добър начин и у нас до 2026-2027 година, посочи още Илиана Балабанова.
С нея разговаря Катя Василева.Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..