Най новата книга "Васил Левски: най-добрият ни българин" на проф. Пламен Павлов събира 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя.
Известният историк, публицист и преподавател вече има 2 книги, посветени на Левски.
В тази са отразени редица важни и спорни въпроси, свързани с националния ни герой, включително относно рождената му година; събитията около залавянето му и евентуалното предателство; дейността му в Македония; връзките му с бесарабските българи.
Най-важна тема в книгата обаче е огромната роля, която делата и идеите на Апостола имат за националноосвободителните борби на българския народ, за подготовката на Априлското въстание, а също и за продължите и след Освобождението борби за национално обединение.
"От 20-25 години в учебниците са правилните дати, но най-важното е да помним това, което Васил Левски е сторил за нашата нация и най-вече неговите отправни за бъдещето", изтъкна пред БНР-Радио София проф. Павлов.
По думите на историка, крайно време е да оставим в миналото погрешната клевета по отношение на поп Кръстьо Никифоров. Той е бил критик на Левски, бил е несъгласен по някои въпроси, но не го е предал на турците.
"По мое мнение предателство няма, а злощастно стечение на обстоятелствата", каза още проф. Павлов.
Турските властите сравнително късно разкриват организацията, тя оцелява благодарение на конспирацията, въведена от Левски и неговите съратници. Дори чужди консули, които имали своя агентура късно научили за Апостола и неговата активност.
"Безспорно Левски и дейността му имат световни измерения. Това още през 1967 г. беше констатирано от британската историчка Мерсия Макдермот, която го представи пред световната публика. Ние не сме направили достатъчно той да бъде приет като една от големите политически фигури на XIX век, като човек с желязна воля, демократични убеждения и много съратници. Разсъждавал е стратегически, като офицер. Имал е публицистичен талант, рисувал е, бил е и творческа натура."
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..