Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В 8 града 4 късометражни филма представят "Български митове и легенди"

В София прожекциите са на 20 февруари и 4 март

2
Снимка: kinematograf.bg

Под заглавието "Български митове и легенди" са събрани 4 нови български късометражни филма, изключително различни, но с нещо общо помежду си - нишка, която ни отвежда към дълбочината на българските традиции и култура, разкривайки митове, легенди и дори живи и до днес мистерии.

В предаването "Добър вечер, София" се включи Юлиян Спасов от "Кинематограф", за да разкаже повече.

"Програмата “Български митове и легенди“ изготвиха съвместно нашите редактори с Клуба на пътешественика през 2024 година. В момента реализираме голяма кампания по тази програма, пътуваща из цялата страна. Представяме я в осем града и съответно трябваше да обявим нови прожекции за София, защото не върви да я има навсякъде, но да я няма тук", разкри той и допълни, че на 20 февруари, четвъртък, на сцената на Централни хали ще можем да видим програма, представяща различни моменти и щрихи от българските традиции, които са добре изследвани от българската етнография и фолклористика, разказани по един по-съвременен начин за по-младата и по-широката публика.

Подбраните филми представят една впечатляваща панорама. "Гвоздеят" на вечерта е филма "Сурва" на Калина Горанова, който разказва историята на стара българска традиция, при която хората се събират заедно и обличат страшни костюми, на едноименния празник, свързан със сурвакарството.

Друг интересен филм е "Майсторът на цървулите" на режисьора Димитър Богословов, чрез който надникваме в този древен български занаят.

Филмът “Вай-дудула“ на Светла Рангелова е с разчупен младежки художествен сюжет. Разказва за сблъсъка между два тотално различни свята – модерният и забравеният, който всъщност се оказва, че не е забравен.

От "Кинематограф"  посочват, че самите те гледат програмата с почитание към разказа за света на българските традиции и това, което се случва там.

Поради големия интерес към прожекциите на "Български митове и легенди" организаторите са обявили и втора дата – от 19 часа на  4 март, със същата локация на събитието.

Още подробности чуйте от разговора на Яна Спиридонова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атаките над Иран показаха, че за САЩ Израел е по-важен военен съюзник от НАТО

12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..

публикувано на 04.07.25 в 16:30