Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата „Арт Старт: Млади художници, които да следим“ с фокус върху младите български художници

За девета поредна година Гьоте-институт България и Галерия Credo Bonum представят изложбата „Арт Старт: Млади художници, които да следим“, като представя новите имена на художници, които заслужават внимание през настоящата година.  “Арт старт 2025” обединява артистите и техните работи около темата “Центробежни сили”, а куратор на изданието тази година е Весела Ножарова.

В настоящето издание погледите са обърнати в голяма степен навътре, към динамиката на локалната сцена. Тази година проектът ще се разгърне и в международен образователен модул: училище за художници.

Посещавайки серия от лекции и участвайки в практически уъркшопи, младите художници ще могат да надградят професионалните си умения и възможностите си за бъдеща реализация. Допълнителната образователна програма ще включва лекции на кураторите Снежана Кръстева и Станимир Стоянов. Както и майсторски класове с унгарската дизайнерка на бижута Флора Ваги и германския артист Грегор Хилдебранд.

“Това, което се променя всеки път е кой курира, чия е гледната точка към най-новата сцена в изкуството, и кой набелязва по някакъв начин появяващите се тенденции в изкуството”, казва кураторът на изложбата Весела Ножарова.

Тя обясни, че през годините са били куратори тя и Стефка Цанева, защото измислят изложбата като формат преди 9 години. През годините са канили и други куратори като Боряна Чикова - един от най-добрите млади куратори в момента.  През последните две години предоставят тази платформа за кураторски практики на млади художници, като идеята е да видят през техните очи как изглежда поколението на младите артисти.

“Тази година решихме да се върнем малко към центъра. Аз курирам двете изложби, като идеята беше да изберем преди всичко художници, които са продукт на българската образователна система, които работят и живеят тук”, допълва тя.

Според нея тази година могат да бъдат забелязани тенденции, защото има много живопис, скулптура, работа с по-традиционни материали, като въпреки това крайният продукт изглежда много съвременно, модерно и непознато.           

Относно заглавието на изложбата тази година, Весела Ножарова обясни, че заигравката с физиката е по линия на центробежните сили, които се движат от центъра към периферията, но след това отново започват да се движат към центъра. 

“Това е движение, което е свързано отново със силите, които се формират на едно определено централно място. Напрактика тялото, което се движи от центробежните сили, не може да избяга от центъра.

Такъв тип обобщаващо заглавие за изложбата би могло да характеризира моята гледна точка към тези артисти, като автори, които са родени в художествената среда на България през 2025 г., в българската художествена действителност, и които винаги имат една гледна точка на запад, в чужбина, в световното изкуство.

Тяхната гледна точка минава обикновено през социалните медии, през музика, през градска култура. Доста по-отворени са към света, но винаги се завръщат към това, което интересува тяхната малка общност, среда, българската действителност”, обяснява тя.          

Чуйте повече за изложбата в разговора на Гергана Пейкова и Весела Ножарова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36