Заради проточилия се основен ремонт на Театър София, актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев".
Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са тази есен обновената сграда и сцена да бъдат отворени на познатото място – в парка "Заимов".
Това изрази пред БНР-Радио София и директорът на Театър София Ириней Константинов.
Първоначалният срок – края на 2023 г. отдавна мина. Отлагането му бе свързано с незначителни промени в проекта.
"Ако минете покрай театъра, ще видите, че фасадата отново изглежда прекрасно. Барелефите за запазени и изчистени. Досега намираме общ език с изпълнителите в името да добрия облик и функционалност на театъра", отбеляза Константинов.
Той допълни, че при гостуването актьорите се адаптират, но проблем има при техническия персонал (осветители, озвучители и пр.), който "изнемогва". Някои от хората не издържат на напрежението и напускат.
"Въпреки трудностите и проблемите, ние успяваме да играем по 17 до 20 постановки на месец, работим по нови заглавия, не забравяме и децата", посочи директорът.
Той благодари на колегите си, както и на ръководствата на онези театри, които са домакини на техни постановки.
Догодина най-големият общински софийски театър ще отбележи 60 години от създаването си.
Артисти, технически състав и зрителите очакват да се срещнат и да отпразнуват годишнината в обновената сграда.
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..