Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България.
За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели Керемедчиева, която смята образованието за своя кауза и е сред основателите на “Общност за демократично образование“.
Какво се разбира под понятието “човеколюбиво образование“?
“То е по-познато като хуманно образование, хуманистични направления, но ние искахме да наблегнем точно на тези две думи – човекът и любовта към човека, защото думата “хуманно“, за нас, като българи не ги съдържа непременно. В подход и процес на образование, трябва да има осъзнаване, че говорим за хора, те имат своите интереси и функционират по определен начин, който е доказан“, уточни Керемедчиева.
Доказано е, че човек не учи под стрес, както има и много фактори, които са вредни за процеса на ученето, но продължаваме да ги прилагаме, съзнателно или не, защото си мислим, че така се прави, отбеляза тя.
Как (не)възможното образование стана възможно?
“Когато стартирахме фестивала, започнахме основно с документални филми за образование, а от това, което виждахме в тях се вълнувахме много и го разказвахме на различни хора, които срещахме – родители и учители най-вече. Масовата реакция беше – това е много хубаво, но не е възможно, особено в България. Но днес, практиките, които показваме са напълно възможни и тук“, разкри Нели Керемедчиева.
По думите й към днешна дата в страната ни има много образователни пространства, които абсолютно практикуват човеколюбиви методи.
Според експерта, нужна е промяна в нагласите и мисленето за образование, да мислим за това как един човек реагира в образователна ситуация, кое е добре за него, кое не, какво засилва мотивацията му и какво напълно я отблъсква, ситуации, които са видими в практиката.
Оценките в цифри не предоставят информация за напредък или липса на такъв.
Ако оценката служи за това ученикът да си даде сметка докъде е стигнал и какво още има да направи, то този анализ не може да се постигне с цифри, а с обсъждане, категорична е Керемедчиева.
В цифри оценките се използват за награждаване или за наказание, но тази нагласа за наказанията и поощренията също следва да се промени.
"Доказано е, че това е вредно за хората, независимо под каква форма се прави, но го правим упорито и съществува не само в България, но и като световен феномен“, изтъкна тя.
Тази година в програмата на фестивала “Възможното образование“ са включени общо 8 събития, от които 3 прожекции на документални филми.
Фестивалът ще открие филмът "Училище за надежда“, посветен на училище "Димитър Екимов“ в с. Русаля, близо до Велико Търново, което е частно, но безплатно и в което учат деца от уязвими семейства. На 6 март, в първия фестивален ден, ще има среща-дискусия с авторите на филма и основателите на училището, разкри още Нели Керемедчиева. Фестивалът продължава до 9 март.
Още аспекти, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..
Днес ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници: минималните - от минус 20° до минус 5°, а максималните - от минус 6° до 5°. Жълт код за опасно ниски температури е обявен в почти цялата страната, с изключение на пет области - Благоевград, Пазарджик,..
В четвъртък водещият на предаването "Форум" Константин Лавсов продължи темата за вдигането на цените на куриерските услуги, които коментира заедно с Елена Дариева и Светослав Живков, който се включи по телефона. Сред останалите теми, които ги провокираха бяха: Български пощи като възможна или невъзможна алтернатива на куриерските услуги у нас;..
Всички сме запознати с това какво е киберсигурността, но знаем ли наистина, как да се пазим в интернет пространството, какво е кибер хигиена и как да се отървем от телефонния спам, който ни залива. “Кибер хигиената като част от киберсигурността е изключително важна, тъй като в днешно време споделяме доста информация за нас самите, трябва да сме..