Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 6 до 9 март

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Що е то "човеколюбиво образование", разказа Нели Керемедчиева

Нели Керемедчиева
Снимка: Радио София

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България.

За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели Керемедчиева, която смята образованието за своя кауза и е сред основателите на “Общност за демократично образование“.

Какво се разбира под понятието “човеколюбиво образование“?

“То е по-познато като хуманно образование, хуманистични направления, но ние искахме да наблегнем точно на тези две думи – човекът и любовта към човека, защото думата “хуманно“, за нас, като българи не ги съдържа непременно. В подход и процес на образование, трябва да има осъзнаване, че говорим за хора, те имат своите интереси и функционират по определен начин, който е доказан“, уточни Керемедчиева.

Доказано е, че човек не учи под стрес, както има и много фактори, които са вредни за процеса на ученето, но продължаваме да ги прилагаме, съзнателно или не, защото си мислим, че така се прави, отбеляза тя.

Как (не)възможното образование стана възможно?

“Когато стартирахме фестивала, започнахме основно с документални филми за образование, а от това, което виждахме в тях се вълнувахме много и го разказвахме на различни хора, които срещахме – родители и учители най-вече. Масовата реакция беше – това е много хубаво, но не е възможно, особено в България. Но днес, практиките, които показваме са напълно възможни и тук“, разкри Нели Керемедчиева.

По думите й към днешна дата в страната ни има много образователни пространства, които абсолютно практикуват човеколюбиви методи.

Според експерта, нужна е промяна в нагласите и мисленето за образование, да мислим за това как един човек реагира в образователна ситуация, кое е добре за него, кое не, какво засилва мотивацията му и какво напълно я отблъсква, ситуации, които са видими в практиката.

Оценките в цифри не предоставят информация за напредък или липса на такъв.

Ако оценката служи за това ученикът да си даде сметка докъде е стигнал и какво още има да направи, то този анализ не може да се постигне с цифри, а с обсъждане, категорична е Керемедчиева.

В цифри оценките се използват за награждаване или за наказание, но тази нагласа за наказанията и поощренията също следва да се промени.

"Доказано е, че това е вредно за хората, независимо под каква форма се прави, но го правим упорито и съществува не само в България, но и като световен феномен“, изтъкна тя.

Тази година в програмата на фестивала “Възможното образование“ са включени общо 8 събития, от които 3 прожекции на документални филми.

Фестивалът ще открие филмът "Училище за надежда“, посветен на училище "Димитър Екимов“ в с. Русаля, близо до Велико Търново, което е частно, но безплатно и в което учат деца от уязвими семейства. На 6 март, в първия фестивален ден, ще има среща-дискусия с авторите на филма и основателите на училището, разкри още Нели Керемедчиева. Фестивалът продължава до 9 март.

Още аспекти, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48

БАН чества 24 май с инициатива за академични проповеди

Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките.  Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър.  Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..

публикувано на 23.05.25 в 16:32
Рада Бонева

Искам да разчупя стереотипите за вещите и дрехите втора употреба

"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..

публикувано на 23.05.25 в 16:22

Внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%

От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..

публикувано на 23.05.25 в 15:54