Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България".
Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар електромобилност“. Съществуват обаче много митове около тях, един от които е, че батерията е с много кратък пробег и електромобилът не е подходящ за дълги пътувания.
"В действителност обаче, повечето производители извадиха на пазара в своето портфолио автомобили, които са с много голям пробег, около 400-500-600 км, които могат да минат с едно зареждане и това е благодарение на еволюцията на технологията при батериите и вече тези притеснения отпадат. Също зарядната инфраструктура, която се разширява с всеки изминал ден, помага при по-малки капацитети на батериите, да бъдат зареждани по-често, без притеснения за дългите пътувания“, посочи Петрова.
Друг от митовете е свързан с експлоатационния живот на батериите, а именно, че не е много дълъг.
"Всъщност производителите декларират един много приличен срок от 8-10 години. При правилна експлоатация, той може да се удължи доста повече“, обясни Наталия Петрова.
Ключовото при покупка на електромобил е да имаме възможност за зареждането му. Изборът на зарядна станция и инфраструктура за зареждане, зависи от типа автомобил и личните навици на потребителя. При използване на електромобила за предимно градски условия, по-малка зарядна станция е достатъчна, коментира Наталия Петрова.
"Много често хората решават, че имайки един контакт, ще могат да зареждат своя електромобил, но това е препоръчително изключително в крайни варианти, в аварийни случаи, тъй като домашните контакти не са предназначени да понесат толкова дълго мощно натоварване и съществува риск от прегряване и запалване. Дори има страни, в които това е абсолютно забранено, както е в Америка", каза Наталия Петрова.
Тя добави, че съществуват интелигентни решения, с които и старите, и новите сгради могат да бъдат оборудвани, за да се следи моментната консумация на електроенергия.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...