В края на януари република Хърватия бе първата страна, която даде израз на потребителския гняв от високите цени на хранителни продукти и напитки, които поддържат големите търговски вериги, под формата на отказ от пазаруване в тях за определен период. Мълниеносно акцията бързо спечели поддръжници и в други държави и такива прояви се организираха в Босна и Херцеговина, Черна гора, Сърбия, Северна Македония, Словакия, Словения, Косово, Румъния, Гърция.
България също се включи на 13 февруари, като бойкотът доведе до почти 30% спад на оборота на големите хипермаркети. Два дни по-късно бе свикано и извънредно заседание на правителството. Постижения, които организаторите на инициативата у нас коментираха като успешни.
“Видя се в Хърватия, че първоначалните 30 продукта, които бяха с регулирани цени, се оказаха недостатъчни. Правителството одобри още 40-70 продукта. Във Франция през последните години се стигна до 5 хил. продукта, които бяха с регулирани цени. Тук да се даде свобода за допълване на още продукти, които са от първа необходимост за българските граждани, коментира Мая Манолова, част от протестния екип и председател на гражданска платформа „Изправи се БГ“.
“Разбира се, след като беше отворена темата, тези 10% надценка, биха могли да се мултиплицират по хранителната верига, т.е. в случаите когато има посредници, да има допустима надценка и по отношение на тях, и ясни правила за това как се етикетират продуктите”, допълни още Мая Манолова.
Освен, че се изведе дебатът за достъпността на предлаганото в големите търговски вериги, се поставиха и много въпроси, свързани с качеството на стоките, консумацията на местни продукти и наличието на български производители.
Строга регулация на пазара, задължителна намеса от страна на държавата, високи санкции за нарушителите, с постоянна контролна дейност, също са задължителни условия за поддържането на добро търговско, но и потребителско поведение, смятат инициаторите на бойкота у нас.
Подкрепа вече има изразена и на ниво министър. Земеделският министър Георги Тахов каза, че днес няма да пазарува от големите хипермаркети, а ще подкрепи малките магазини и българските производители.
Дали потребителското недоволство у нас ще прерасне и в такова по отношение на банките и телекомуникационните компании, както се случва днес в пионерска Хърватия, само времето ще покаже.
Чуйте повече в репортажа на Златина Петкова в звуковия файл.
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..
Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..
На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..
Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..
Темата за щастието вълнува всички хора - независимо от възрастта или къде се намират по света. То е нещо субективно, но има и обективни критерии, по които може да бъде измерено или обсъдено. Кога се чувстваме истински щастливи, какво влияе на усещането ни за удовлетворение, зависи ли щастието ни от това, което имаме, или от начина, по който..
Американските пазари отбелязаха загуби след като президентът Доналд Тръмп тази седмица обяви нови размери на митата , които разтревожиха бизнеси по целия свят. Тарифите представени в сряда включват общи мита от 10% и допълнителни за някои страни. Притеснения имаше и от съпартийци на Тръмп, които се присъединиха към демократи в опит да наложат..