В края на януари република Хърватия бе първата страна, която даде израз на потребителския гняв от високите цени на хранителни продукти и напитки, които поддържат големите търговски вериги, под формата на отказ от пазаруване в тях за определен период. Мълниеносно акцията бързо спечели поддръжници и в други държави и такива прояви се организираха в Босна и Херцеговина, Черна гора, Сърбия, Северна Македония, Словакия, Словения, Косово, Румъния, Гърция.
България също се включи на 13 февруари, като бойкотът доведе до почти 30% спад на оборота на големите хипермаркети. Два дни по-късно бе свикано и извънредно заседание на правителството. Постижения, които организаторите на инициативата у нас коментираха като успешни.
“Видя се в Хърватия, че първоначалните 30 продукта, които бяха с регулирани цени, се оказаха недостатъчни. Правителството одобри още 40-70 продукта. Във Франция през последните години се стигна до 5 хил. продукта, които бяха с регулирани цени. Тук да се даде свобода за допълване на още продукти, които са от първа необходимост за българските граждани, коментира Мая Манолова, част от протестния екип и председател на гражданска платформа „Изправи се БГ“.
“Разбира се, след като беше отворена темата, тези 10% надценка, биха могли да се мултиплицират по хранителната верига, т.е. в случаите когато има посредници, да има допустима надценка и по отношение на тях, и ясни правила за това как се етикетират продуктите”, допълни още Мая Манолова.
Освен, че се изведе дебатът за достъпността на предлаганото в големите търговски вериги, се поставиха и много въпроси, свързани с качеството на стоките, консумацията на местни продукти и наличието на български производители.
Строга регулация на пазара, задължителна намеса от страна на държавата, високи санкции за нарушителите, с постоянна контролна дейност, също са задължителни условия за поддържането на добро търговско, но и потребителско поведение, смятат инициаторите на бойкота у нас.
Подкрепа вече има изразена и на ниво министър. Земеделският министър Георги Тахов каза, че днес няма да пазарува от големите хипермаркети, а ще подкрепи малките магазини и българските производители.
Дали потребителското недоволство у нас ще прерасне и в такова по отношение на банките и телекомуникационните компании, както се случва днес в пионерска Хърватия, само времето ще покаже.
Чуйте повече в репортажа на Златина Петкова в звуковия файл.
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..