Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд.
Как технологиите променят живота на хората с увреждания и къде е тънката граница между възможности и рискове, посочи пред Радио София д-р Диана Инджова, ръководител на Център за психологически изследвания.
"Фокусът на дискусията е как навлизането на AI ще се отрази на хората с увреждания, особено когато в страната ни има дългосрочна безработица. Това са едни високо образовани хора, имащи уникален потенциал да са лоялни служители, но те не са интегрирани на пазара на труда. Много от хората с увреждания притежават отлични компютърни способности, достъпна е цялата дигитална култура, но те не са наети на работа. Това предполага, че при новите реалности с изкуствения интелект, те ще бъдат изолирани още повече и всъщност това носи своите възможности и рискове. Това е основният акцент, върху който дискутираме днес", изтъкна тя и допълни, че дори хората с увреждания да са високо образовани, компаниите не смятат, че би било добре да ги наемат за свои служители.
"Те приемат, че човек с увреждане, независимо дали вътрешно или физическо такова, не им носи добър имидж. Приемете, че това е някакъв вид система на дискриминация от близкото минало, но тя не е прекратена, а все още съществува“, поясни Диана Инджова.
По думите й, има държави, които са далеч по-толерантни в това да включват хора с увреждания. Навлизането на AI няма да е лесно и може би в един момент хората ще останат на заден план като възможни работници, ще трябва да се търсят други решения.
"Сериозният проблем за всички нас е – чрез новите технологии ще помогнем ли или още повече ще увеличим изолацията на хората с увреждания, които така или иначе живеят в дългосрочна безработица. Ако ще разчитаме само на субсидирана заетост, тя не работи, ако нямаш достъпност, на теб ти струва по-скъпо да ходиш на работа, плащайки за таксита или на хора, които да ти помагат. Идеята е, новите технологии да помагат както в трудовия процес, така и в социализирането на хората с увреждания", отбеляза д-р Диана Инджова.
Още аспекти по темата, чуйте в разговора на Елисавета Белеганска в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..
Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..
“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..
Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..
Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша. Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..