Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еми Велкова - за любовта към цирковото изкуство и живота на колела

6
Цирковото семейство Еми Велкова и Стивън Караоли
Снимка: Еми Велкова

Любовта към цирка и цирковото изкуство, както и живота на колела, явно се предава от поколение на поколение. Доказателство за това са Еми Велкова и Стивън Караолис, които идват от циркови фамилии.

“Около теб има летящи хора, красиви костюми, пера, животни. Все неща, които на нормалните хора, които ходят на работа и се прибират вкъщи, са им малко странни”, казва Еми Велкова, която съвсем скоро ще получи награда “ИКАР” за цирково изкуство, излъчена от Гилдията на цирковите артисти, за високи постижения при изпълнението на въздушни и партерни номера.

Родителите на Еми са също циркови артисти. Майка ѝ е акробат и също е носител на наградата “ИКАР” за цирково изкуство за съществен принос, носител е и на рекорд на Гинес за изпълнението на четворно задно салто във висок пешов стол. Постижение, което до днес не е повтаряно от жена. Баща ѝ е еквилибрист, който се занимава и с акробатика върху коне.  

Еми Велкова разказа, че децата на цирковите артисти още от малки се научават на труд и дисциплина. “Имаме си задачки. Помагаме в строенето на цирка, в развалянето, носим столчета. Нашите родители са били доста строги. Нямаше вариант да ревем винаги за нещо, знаехме, че те трябва да се подготвят за представление, а ние да не им се пречкаме. Винаги сме били много деца в цирка. С толкова много хора винаги е забавно”, разказва тя.       

В рамките на един сезон, цирковите артисти имат до две представления дневно, понякога дори и по три. Тогава е трудно да репетират. Когато има по едно представление или не работят, тогава се стараят да поддържат форма.   

“Цирковите артисти могат да правят много неща. Базата на цирковите артисти е да могат да жонглират, да балансират, да са акробати”, допълва Стивън Караоли, който е вече седмо поколение цирков артист. Той идва от известната италианска циркова фамилия Караоли, които са познати с акробатиката на коне. Един от най-известните бели клоуни в света - Франческо Караоли, е негов чичо.

Той започва да се занимава с цирково изкуство още на 5-годишна възраст, за да стигне до престижната селекция в Монте Карло, където е избран с жонглиране върху моноцикъл. “Естествено, всеки артист мечтае за тази сцена”, казва Еми Велкова, като обяснява, че той е работил за фестивала и преди, но като режисьор и stage manager.    

В Италия има циркова академия, създадена точно за децата на циркови артисти, които трябва да ходят на училище, но и да бъдат артисти. Стивън Караоли завършва такава академия като акробат и жонгльорство на моноцикъл, което прави и в момента. След като завършва Стивън започва работа в най-големия цирк в Швейцария.

Животът на цирковото семейство минава на колела. “Миналата година бяхме във Франция, Дания, Германия, Монте Карло. Обиколихме доста, тъй като бяхме в различни циркове. Договорите вече са много различни - за два-три месеца. Много рядко се среща договор са 1 година. След Covid нещата доста се промениха”, обяснява Еми.

За любовта си към въздушната акробатика Еми казва, че е наследила от майка си. Започва с въздушен обръч и след това фееричните въздушни воали, които много се харесват, след това работа на трапец, както и акробатика на ролкови кънки.

Чуйте повече в разговора на Лили Големинова и Еми Велкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Природен парк „Витоша“

"Форум", 02.04.25: Витоша - символ и богатство за милионна София

В средата на седмицата във "Форум" коментаторите  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми:  Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..

публикувано на 02.04.25 в 18:35

На една сцена - две академии, обединени от инициативата "Musicorum Via"

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..

публикувано на 02.04.25 в 16:08
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45
Юлия Спиридонова

Писателката Юлия Спиридонова: Трудно е днес да бъдеш дете и тийнейджър

Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор.  Тя  е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година .  В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..

публикувано на 02.04.25 в 15:14

Изслушване на кандидати за омбудсман по инициатива на 12 граждански организации

В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..

публикувано на 02.04.25 в 14:50

Танцовият пърформанс "Drag ON" forever ще се играе в София, Габрово и Бургас

През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..

публикувано на 02.04.25 в 14:20

Моноспектакъл ни помага за трудното влизане в обувките на другия

Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..

публикувано на 02.04.25 в 13:34