Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г.
"Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата продължава да бъде неефективна и несправедлива", се казва в позиция на организацията.
"Неслучайно хората (не само шофьорите) са с отрицателно мнение за поскъпването. Трябва да имаме пътища, за да се събират тол такси. Повишаването на цените ще се плати от ползвателите на услугата на превозвача", коментира пред БНР-Радио София Димитър Димитров, изпълнителен директор на Камарата на автомобилните превозвачи в България (КАПБ).
По думите му, тол системата е справедлив начин за таксуване, но у нас перите никога не стигат и е най-лесно е да се събират допълнително пари. Пътната система обаче много бавно се изгражда, независимо от причините – дали заради некомпетентност или корупция.
На превозвачите са налага да ползват обходи, заради които плащат повече за гориво. Тол такси трябва да се съберат само на автомагистралите.
"Не бива да се сравняваме само с други страни по отношение на цената, а и по отношение на качеството и обхвата на пътищата, по събираната сума. След влизане в Шенген, може да има ползи за страната ни, ако се улови транзитният трафик. В други страни местният трафик и бизнес да се стимулират с отстъпки според изминатото разстояние. Тол системата има недостатъци – например още не е въведена възможността за доброволно плащане на такса, която по една или друга причина не е приета от апаратурата."
Според шефа на КАПБ секторът очаква диалог с МРРБ, преди да се предприемат по-крайни действия.
"Не е момент да се плашим с протести. Отворени сме за диалог."
Дали по-високата цена на винетка и тол такси ще доведе до подобряване качеството на пътната настилка? Този въпрос репортерът Надежда Герова зададе на жителите на софийското село Нови хан, където по техни думи пътната инфраструктура се нуждае от подобряване.
15 години отбелязва проектът "Джаз за деца" , разказа джазменът Венци Благоев, който е част от Бигбенда на Българското национално радио. "За нас е много важно да създаваме сцени, а защо не и нова джазова столица - коментира музикантът. - През тези 15 години показваме на деца и родители, че джазът не е нещо много сложно, поне в..
В предаването "Радиокафе" представяме пореден проект на Евгени Серафимов, този път съвместно с Бистра Писанчева, озаглавен "Биволи и дантели" , който ще бъде представен на фестивала на дантелата. Евгени Серафимов е познат на широката публика с трансформациите, които прави в градската среда на Кюстендил, със своята школа "Новите майстори",..
Започна контролирано изпускане на язовир "Студена". След обилните дъждове, които през последните дни рязко повишиха нивото на водоема, от днес в река Струма се изпускат по 3000 л/сек. Днес обемът на водоема надхвърли 24 000 000 куб. м. при капацитет от 25 200 000 куб. м. Очакват се значителни притоци и през следващите дни, което налага да се осигури..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират довечера от Националния литературен музей. Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството на Таньо Клисуров. Ние..
Четвъртото издание на форума "Градски неравенства" на Сдружение КОИ (Колектив за обществени интервенции) е посветено на милитаризацията и войните , които бушуват около нас: от продължаващия над година и половина геноцид в Газа, през перманентната война в Украйна, до нестихващата война срещу бедните в късния капитализъм. Конференцията..
Безплатни профилактични урологични прегледи ще се провеждат през юни т.г. в общинската МБАЛ "Княгиня Клементина" (известна и като Пета градска болница), съобщиха от Столичната община. Всеки работен ден в следващия месец от 12:00 ч. до 14:00 ч. д-р Младенов и д-р Лазаров ще приемат предварително записани пациенти в кабинет № 237 на втория етаж..
Софийският маратон привлича много хора да спортуват – включително и деца, припомни пред БНР-Радио София една от най-успешните български състезателки по лека атлетика Милица Мирчева, която преди дни официално пое поста спортен директор на Софийския маратон (Wizz Air Sofia Marathon). Най-голямото маратонско събитие в България тази година..