Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тревожността като симптом на модерния свят

Психологът Екатерина Цанова
Снимка: Личен архив

Функцията на нашия мозък е да ни запази възможно най-дълго време живи. В този смисъл тревожността е една естествена защитна реакция към околната среда и промените, които се случват. Когато обаче тревожността придобие патологични размери, това вече може да влоши качеството ни на живот.

“Тревожността е усещане за безпокойство, за напрегнатост. Вътрешно усещане, че нещо лошо ще се случи. В този контекст е важно да направим разлика между страх и тревожност, тъй като страхът е насочен към конкретен обект, т.е. страхът е насочен навън, докато тревожността е насочена навътре. Тя е насочена към нещо не докрай ясно, нещо неопределено”, казва психологът Екатерина Цанова.

По думите ѝ, има различни начини на проявление на тревожността, като симптомите могат да бъдат на физическо, психологическо и поведенческо ниво.

На физическо ниво симптомите на тревожността най-често са свързани със сърцебиене, усещане за тежест в гърдите, стомашни оплаквания, чести главоболия, мускулни спазми. Могат да бъдат от най-различен характер, в зависимост от личността.

На поведенческо ниво, тревожността започва да ограничава човек да прави нещата, които иска, започва да го сковава и човек започва да избягва определени ситуации, което рязко влошава качеството му на живот.

“От психологичен аспект, тревожността се появява много често под формата на опасения, безпокойство и излишни мисли, които черпят от ценната енергия на човек и в крайни аспекти може да бъде под формата на страх от смъртта и страх от полудяване”, казва още психоложката.

Много хора получават и паник атаки. “При паник атаките се достига точно този пик на тревожност. Покачените нива на тревожност са по-скоро плуващи, нещо неидентифицирано, едно вътрешно напрежение. Докато при паник атаките то ескалира до появата на много силни физиологични симптоми, силна физиологична възбуда и при паническата атака се наблюдава симптом на дереализация и деперсонализация”, обяснява тя.

Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата звукови файла
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НВИМ с изложба “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея

Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..

публикувано на 03.07.25 в 09:10

От Sofia Urban Art преобразяват столичен подлез с графити

Над 30 български и международни артисти преобразяват над 1000 кв. м от подлеза между бул. “Гоце Делчев“ и бул. “П. Ю. Тодоров“ в София. Работата им е в рамките на Фестивала за улично изкуство Sofia Urban Art – част от Културния календар на Столична община. Събитието се организира от Sofia Graffiti Tour, съобщават от "Московска" 33. Тазгодишното..

публикувано на 03.07.25 в 07:35

Отново слънчево, а следобед и горещо време

През днешния ден ще бъде слънчево, в следобедните часове и горещо. Ще духа слаб, в югоизточните райони до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София – около 32°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около..

публикувано на 03.07.25 в 06:50

Поетесата Ева Гочева: Поезията е много интересен портал към младите хора

На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове.  Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..

публикувано на 02.07.25 в 17:25

Отново тревожна статистика за пътната безопасност у нас

Статистиката за пътната безопасност  у нас е повече от тревожна.  Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..

публикувано на 02.07.25 в 16:34
Тончо Краевски

От "Продължаваме промяната" не очакваха битката за властта да бъде маратон

“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..

публикувано на 02.07.25 в 16:10

Обновяват маркировката на пешеходни пътеки със светлоотразителни перли

Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..

публикувано на 02.07.25 в 15:36