Какви проблеми има в образователната система у нас - това беше тема на кръгла маса, която се проведе в столицата. В дискусията на експерти, директори, представители на институции, на местната и законодателната власт, както и на неправителствения сектор основен фокус бяха учениците от 5. до 7. клас.
"До 4. клас българските деца показват добри резултати в международни сравнения. Нещо се случва обаче след това. Учебната програма е изключително тежка, особено за петокласниците. Трябва да се реформира! След 7. клас резултатите са катастрофални", коментира пред БНР-Радио София Елисавета Белобрадова, която е народен представител и член на парламентарната Комисия по образованието и науката, инициатор на тази дискусията.
Тя цитира проучване, според което в тези години родителите дават най-много пари за частни уроци. Само 26 на сто - за подобряване на резултатите, а 74% от родителите – за да могат децата да се справят с учебния материал.
В някои училища се прилага добрата практика - учители на 5. клас да влизат при четвъртокласници – за по-плавен преход към следващата система с различни преподаватели по отделните предмети, каза още Белобрадова.
Министърът на образованието Красимир Вълчев е обещал до есента създаване на концепция за отделните предмети, която ще бъде дадена на съответни работни групи за преразглеждане на учебната програма.
Светът се развива изключително бързо, трябва непрекъснато да се актуализира подходът на обучение в българското училище. Реформите не бива да са проформа. Трябва да служат на учители, родители и ученици, да водят до постигане на набелязаните цели, подчерта още Елисавета Белобрадова.
Чуйте разговора с нея в звуковия файл.
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..