Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Без причина" - за пътуването, което маркира миговете в живота

Заливът Ха Лонг във Виетнам
Снимка: Емил Данаилов

Галериите от улица "Цар Самуил" имат сдружение, наречено "Посока Самуил". Имат си и традиция - всеки последен четвъртък от месеца работят с удължено работно време и предлагат нещо допълнително към показаните изложби. Този четвъртък допълнителното към изложбата в галерия "Контраст" ще бъде Емил Данаилов, чиято фотоизложба "Без причина" е наредена там.

Човек или се ражда със страст към пътуването, или не, казва фотографът-пътешественик. “Ние сме от поколението, което не можеше да пътува, нямахме право и пътувахме повече с географски атласи и с предаването “Атлас” на Симеон Идакиев и с неговия предшественик. Така сме се запалили - с книгите и въображението, което се разпалва от тези книги и разказите за чужди пътешествия”, казва Емил Данаилов.Фотографът Емил Данаилов

Като се върне назад в спомените си, Емил Данаилов разказва, че първото му сериозно пътешествие е било с родителите му на Витоша, “защото за едно малко дете да отиде на Витоша е пътешествие по-голямо от това сега да отидем на другия край на света”.

Иначе, пътуването, което изумително променя живота му, е когато отива за повече време в далечния полуостров Индокитай. “В една чужда култура, чужда раса, чужд климат. Беше толкова хубаво, че се влюбих в това място и след това още много пъти съм пътувал из полуостров Индокитай. Той е моята слабост”.

По думите му там се е развивала една цивилизация, която е равностойна на европейската, а освен това и всичко е различно. “Това е квинтесенция на екзотиката за нас”, категоричен е той.

Въпреки че хората са различни поради манталитета им, има основни неща, по които си приличат. “Аз обичам да спекулирам, че десетте божи заповеди са универсални и се изповядват като ценност навсякъде по света, така че в това отношение хората много си приличат. В същото време будизмът, който там се изповядва не само като религия, но и като философия, дава отпечатък върху световъзприемането на тези хора и изобщо на начина, по който се държат със себе си, с околните и със света. Тасили н’Аджер - скалисто плато в самото сърце на Сахара

“Като човек, който страшно обича да снима хора, за мен там е рай, защото те са спокойни, приветливи и дружелюбни хора, и ако случайно някой не иска да бъде сниман, няма да се стигне до разправия, а по човешки ще се разберете”, казва пътешественикът.

В Индокитай той е очарован от религиозния комплекс Ангкор Ват, храмовете Баган в Мианмар. Любим му е също северен Лаос, където се извисяват красивите планини по поречието на река Меконг и старата столица Луанг Прабанг. Харесват му също и Тайланд, с интересната си столица Банкок, който е град на контрастите.

Изложбата в галерия "Контраст" ще бъде само от пейзажи от различни точки на света. Няма тема и затова се казва “Без причина”. Избрани са 24 фотографии от Централна Азия, от планината Тяншан, Киргизстан, Африка с едно от най-любимите му места Тасили н’Аджер (скалисто плато в самото сърце на Сахара, където има огромно количество праисторически рисунки и петроглифи).Връх Матерхорн, Алпи

В изложбата ще има и фотографии от Исландия, от Алпите - Доломитите, както и разбира се, от България - от Рила.

Пътуването е част от живота, защото човек помни моментите, когато пътува много повече от другите моменти в живота си. Така пътуването маркира миговете “и затова на човек му се струва, че живее по-дълго, защото повече неща са му се случили”, допълва още той.   

Още за изложбата и пътешествията на Емил Данаилов в звуковия файл.     

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50