Формите на сексуална експлоатация са различни, а най-често жертва са деца между 10 и 14 години. Ангажимент към проблема трябва да имат институции, родители и учители и той е в това да запознават децата с опасностите в мрежата и да изграждат доверена връзка, за да може, при възникнал проблем, детето да не се притеснява да потърси помощ от възрастен.
В страната ни обаче има нормативни и процедурни пропуски, които стават причина сексуалните насилници на деца, имащи веднъж „сблъсък със закона“, след време отново да възобновят своите престъпни действия и намерения с чувство на безнаказаност и недосегаемост.
За 2024 година на горещата телефонна линия за подаване на сигнали за онлайн престъпления срещу деца са постъпили 1 749 747 сигнала. Много от тях са от чуждестранните мрежи, а над 79 000 сигнала за открито незаконно съдържание, хоствано на български сървъри с български IP адреси.
От тях над 70 хил. Центърът е изпратил към дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП заради реално открито незаконно съдържание, съхранявано в България, посочи още Георги Еленков.
“Общата ни оценка е, че наказанията за този тип престъпления са съобразени с тежестта на извършените престъпни деяния и основните проблеми произтичат от бавност и разни пороци на процесуално-следствените действия, включително от липсата на чувствителност сред твърде много прокурори и съдии в страната, по отношение на деянията в цифрова среда. За много от тях виртуалните престъпления сякаш продължават да звучат твърде виртуално".
Други проблеми произтичат от това, че наказателният процес остава твърде формален по отношение на онлайн посегателствата. Има много противоречива съдебна практика. Например някои видове съдилища признават определен вид, събрани с електронни средства доказателства, други отхвърлят такъв вид доказателства. Липсва единна методологическа рамка.
Също така, когато случай на онлайн престъпление срещу дете бъде докладвано от Дирекция “Киберпрестъпност” към съответния прокурор, не рядко по преценка на наблюдаващия прокурор, въпреки спецификата на деянието, процесуално-следствените дейности се възлагат на друго звено в структурата на МВР и така практически продължаването на работата по случая се води от служители, които нямат необходимите практически знания и технически компетенции.
Също така няма в НПК предвидена възможност и правно регламентиран механизъм, съобразно който полицейската структура, която е водила проверката, да бъде надлежно информирана за това, че е постановен отказ да се образува наказателно производство. По тази причина експертите не могат да обжалват тези откази.
Освен това понякога наблюдаващия прокурор решава да не упражни правото си за постановяване на задържане на лицето до 72 часа по реда на НПК, която пък дава възможност на извършителя да унищожи ценни електронни доказателства, т.е. на лице са много процесуални пречки и пропуски, които препятстват това да се стигне до ефективна осъдителна присъда.
“Имаме въобще огромни проблеми в България с това да осигурим достъп до правосъдие на децата, жертви на престъпление”, коментира той.
Чуйте целия разговор с Георги Еленков в звуковия файл.
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..