Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Началото на Бил Гейтс, описано от самия предприемач и иноватор

Снимка: Сиела и Уикипедия

Журналистът и писател Георги Караманев, автор на "Дигитални истории", представи автобиографичната книга на Биил Гейтс – "Изходен код. Моето начало" пред слушателите на Радио София.

Кой е Бил Гейтс?

Специалист в областта на технологиите, бизнес лидер и филантроп. През 1975 година става съосновател на „Microsoft“, заедно с приятеля си от детинство Пол Алън. Днес е председател на Фондация “Гейтс“. Основател е на "Брейктру енерджи“, чиято цел за момента е да комерсиализира чистата енергия и другите технологии свързани с климата, а също на Terra Power – компания, инвестираща в разработването на новаторски ядрени технологии.

Според Караманев от гледна точка на това, че Бил Гейтс е “костелив орех“ в даването на интервюта и е доста трудно да бъде накаран да каже нещо интересно, да излезе от шаблона, да подходи по-разчупено, прави книгата доста интересна. Необичайна е снимката на корицата – Бил Гейтс като малко момче с паднали предни зъби.

"Едно абсолютно усмихнато момченце, което бихме могли да видим във всяка детска градина.
В книгата той разказва много истории от своето детство, например отношенията с баба му, как едно от най-големите предизвикателства пред него като хлапе е да я победи на карти, как в продължение на години се опитва и накрая успява да я победи", коментира Караманев.

По думите му, дали бабата е вдъхновила своя внук да започне да пише кодове, за да я победи на карти, е част от голямата картина, обрисувана в неговия разказ.

"Затова и голямата картина е по-интересна, а моята лична кауза е да разказвам дигитални истории за такива хора, защото те промениха живота на всички ни, по един или друг начин", посочи той.

По думите му, неслучайно Бил Гейтс е обрисуван с толкова легенди и не толкова симпатични стереотипи, като например с желанието си да ни чипира, но ние знаем твърде малко за този интересен човек, който промени живота на всеки, създавайки първата операционна система на първия по-масов компютър и редица други иновации. Но онези драматични години , когато се наливат основите на всичко това, са много интересни, защото днес се е развила технология, която може да е достъпна и са нужни късмет, упоритост и още много други неща, за да се озовеш на точното място.

Георги Караманев

В книгата "Изходен код. Моето начало" той избира да ни се представи в образа на симпатично малко момченце и тази гледна точка наистина е много интересна и много неочаквана, защото е пропита с истории. Още нещо, с което той сравнява работата си по първата информационна система е катеренето на планини, към което има слабост от детските си години. Като съвсем млад, Гейтс губи на-добрия си приятел, който загива по време на алпинизъм.

До момента Бил Гейтс има издадени няколко книги, но "Изходен код" е първата му автобиография – вече 70-годишен, той сяда за да ни разкаже какво се е случвало в живота му. В книгата се спира само на първите 23 години, обещава, че ще продължи своя разказ в следващи две, в които пък ще ни разкаже за истинската експанзия на „Microsoft“ и за днешните си виждания за живота, отбеляза Георги Караманев.

Чуйте разговора на Яна Спиридонова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече слънчеви часове ще има преди обяд, за следобед си вземете чадър

Днес преди обяд в по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, над североизточните райони с разкъсана облачност. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, на повече места в източната половина от страната и планините. Почти без валежи ще бъде в..

публикувано на 25.04.25 в 07:35

"Форум", 24.04.25: Сложната конфигурация в Столичния общински съвет

Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки;  ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора;   Кадровата политика..

публикувано на 24.04.25 в 18:15

София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения

България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..

публикувано на 24.04.25 в 17:35
Мария Брестничка

Няма научни доказателства, че преподаването на религия в училище, ще възпита добродетели у децата

Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние,  от Националната мрежа..

публикувано на 24.04.25 в 16:56
Форумът събра различни мнения за изучаването на предмета

Форум събра различни мнения за изучаването на предмет "Религия" в училищата

Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..

публикувано на 24.04.25 в 16:47

Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии

Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..

публикувано на 24.04.25 в 16:40

Какво се случва с педиатрите в Пета градска болница?

Педиатрите, които подадоха молби за напускане в началото на месеца, заради ниски възнаграждения, ще продължат работа в детското отделение на Пета многопрофилна болница за активно лечение. Това стана ясно от брифинг на зам.-кмета по финанси и здравеопазване на Столичната община Иван Василев . Той каза, че петимата лекари са оттеглили молбите си за..

публикувано на 24.04.25 в 16:24