Според Белия Дом Тръмп ще посрещне Зеленски в 18.00 часа българско време, след което двамата ще разговарят в овалния кабинет и ще имат обяд. Има планирана и съвместна пресконференция.
Това е една набързо организирана среща за финализиране на сделката с Украйна в момент, в който Вашингтон също се опитва да сложи край на войната с Русия, като до момента сигналите са, че предложенията на Вашингтон са Украйна да направи отстъпки, за които тя не е готова.
Тръмп иска да сложи край на войната и да спре Америка да плаща за нея. За него сделката за минералите ще върне парите, похарчени от Щатите за сигурността на Украйна, въпреки че, според Киев подкрепата в миналото не е била обвързана с връщане на средствата.
Срещата ще стане в момент, в който Тръмп смени коренно американския курс като изглежда приема теорията на Путин за оправдаване на инвазията в Украйна през 2022 г. Сега Зеленски ще може очи в очи да изтъкне своите аргументи и да поиска гаранции за сигурност, гаранции, за които Тръмп намекна, че САЩ няма да дават пряко военни или други гаранции за сигурността. Тръмп също каза, че сделката е непряка гаранция за сигурността на Украйна. Тръмп иска Европа, като съсед на Украйна, да дава преки гаранции.
Срещата между двамата стана след визити в Белия Дом на френския президент Еманюел Макрон и британския премиер Киър Стармър в момент, в който партньорите на Украйна се опитват да убедят Тръмп, че Русия е нарушавала обещания в миналото и не може лесно да й се вярва и в който е подчертавано кой е виновния в тази война. Вчера в Белия Дом британския премиер Киър Стармър посочи: “Не може да имаме мир, който да възнаграждава агресорът или да окуражава режими като Иран...Историята трябва да е на страната на миротвореца, а не на този, който е нахлул“.
Срещата между Тръмп и Зеленски ще се следи под лупа, както за конкретиката от договора за минералите в Украйна, така и за промяната в тона между двамата. След критиката си Тръмп нарече Зеленски много смел и уважаван и отказа да отговори на въпроса дали все още смята Зеленски за “диктатор".
Към реакциите към втория мандат на Тръмп. Републиканците по принцип избягват да критикуват открито Тръмп, но има такива, които не си спестяват остри коментари.
Неотдавна сенаторът-републиканец от Аляска Лиса Мъркауски призова повече нейни колеги да говорят смело, когато действие на Тръмп нарушава закона. Призивът й остана без някакъв мащабен видим ефект, но се забелязват сега и други вътрешно опозиционни гласове. Критиката бе особено видима след необичайния завой на Тръмп по въпроса с войната в Украйна, както относно крайните мерки на Тръмп и Мъск по адрес на федерални агенции. Мъркауски обаче е сякаш най-експресивната. На среща с избиратели тя коментира, че масовите уволнения във федерални агенции са причинили “объркване, тревожност и сега травма” на работещите за обществото.
Неин колега - сенаторът от Юта Джон Къртис не спести критика по адрес на имейла, изпратен от Мъск с ултиматум федералните служители да напишат какво са свършили през изминалата седмица като ако не отговорят това ще се счита за подаване на оставка. Къртис заяви, че това не е начин, по който федералните служители да се третират. Той застана зад някои от идеите на Мъск, но не и зад методите му.
Друг пример - след като Щатите гласуваха с Русия по резолюция обвиняваща Русия за войната в Украйна, няколко републиканци ясно посочиха, че са несъгласни.
Подобна вътрешнопартийна реакция имаше и след като Тръмп в онлайн пространството нарече Зеленски “диктатор”
И това е логично, защото републиканците имат в момента мнозинство в конгреса, но се забелязва недоволство от техни избиратели, което може да им коства гласове и това мнозинство.
Допитвания показват, че някои американци започва да се настройват негативно към инициативите на Тръмп. Допитване на Вашингтон Поуст и Ипсос показва, че 48% от участвалите са против действията на президента до сега, а 43% са в подкрепа. Яростните или силните опоненти са повече 37%, спрямо 27% силно подкрепящи.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
До 18 ч. днес не е постъпвало официално уведомление за протест на работещите в столичния градски транспорт утре, затова той ще бъде нормален учебен ден за софийските училища, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. В случай, че голям брой учители и ученици не успеят да стигнат до училищата, а наземният градски транспорт няма да работи и в..
Седмицата продължава с коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев. Заедно с водещия Константин Лавсов, те дискутираха по различни теми от деня: - За първи път от години София остана без градски транспорт. Автобуси, тролейбуси и трамваи останаха в депата. Протестът на работещите в столичния градски транспорт е на 12..
Най-старото училище в столичния район "Нови Искър“ - 176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Негован, отбелязва 140 години от създаването си. Училището отваря врати през 1880 г. и е едно от първите учебни заведения в районите около София. Първоначално децата са се обучавали в стара сграда, която днес е кметство. Новата училищна сграда е..
Днес метрото в София ще работи постоянно, а в следващите дни ще се движи по график. Това съобщиха от "Метрополитен" ЕАД във връзка с продължаващия протест на наземния градски транспорт в столицата.
Днес и утре в София се провежда Международна конференция за пътна безопасност на тема "П о пътя към "Визия 0“. Тя е в рамките на Глобалната седмица за пътна безопасност на Организацията на обединените нации (ООН) през 2025 г., която тази година е между 12 и 18 май. Организатор е Българската браншова асоциация "Пътна безопасност“ (ББАПБ) ,..
Дискусия на тема „Устойчиво развитие на българската култура“ организира доц. Наталия Киселова на 20 май в Народното събрание. “Разбира се, че в навечерието на 24 май е добре да говорим за българската култура, за политики за развитие и още повече - устойчиво развитие на културните процеси. Много често така се случва, че в рамките на най-светлия..