На 3 март празнуваме 147 години от Освобождението на България след петвековно османско владичество. Денят е обявен за национален празник през 1990 г. с решение на Народното събрание.
Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, подписан на 19 февруари 1878 г. по стар стил, слага край на Руско-турската война (1877-1878). Документът предвижда създаването на автономно трибутарно Княжество България.
Англия и Австро-Унгария обаче се обявяват против предварителния мирен договор и през юли същата година е сключен Берлинският договор. Така страната ни е разделена на пет части – Северна България и Софийският санджак формират васалното Княжество България, земите между Стара планина и Родопите се обособяват в автономна област с името Източна Румелия. Македония и Одринско остават в Османската империя, градовете Пирот и Ниш са предадени на Сърбия, а Северна Добруджа – на Румъния. Извън пределите на България остават няколко милиона сънародници, което води до приемането на национална доктрина за обединение на разбитите български земи.
Освобождението на България се чества за първи път през 1879 г. във Велико Търново, когато екзарх Антим I – тогава председател на Учредителното народно събрание, отслужва панихида в църквата "Св. Богородица" в присъствието на депутати и граждани. От 1888 г. се празнува като Ден на Освобождението на България от османско иго.
На 3 март гражданите поднасят венци и цветя на паметника на загиналите за освобождението на България бойци, отслужва се панихида и благодарствен молебен, провежда се тържествена заря проверка.
Към този момент не е възможно да се отворят бус лентите в София за пътните превозни средства, за да се намали трафика, който се образува заради липсата на градски транспорт. Няма да може да се използват безплатно и платената синя и зелена зона за паркиране в центъра на града. Ще се търси начин за компенсиране на пътниците, които са си купили..
Бъдещата метростанция на кръстовището между булевардите "Шипченски проход“ и "Асен Йорданов“ ще носи името "СК ЦСКА". Решението бе подкрепено от 31 съветници на днешната сесия на Столичния общински съвет. Първоначално беше гласувано метростанцията да се казва “Шипченски проход“, но по настояване на кмета Васил Терзиев решението беше върнато за ново..
За втора поредна година София отчита успешно спазване на европейските и национални норми за качеството на атмосферния въздух по показател фини прахови частици (ФПЧ10), съобщават от Столичната община. Данните за 2024 г. показват, че броят на дните с превишение на средноденонощната норма (50 µg/m³) е под допустимия максимум от 35 дни за всички..
Подписка за безсрочни стачни действия започват протестиращите шофьори в автобусен гараж "Земляне". Те уточниха, че ако бъде постигнато споразумение с Общината, са готови веднага да започнат работа. Един от водачите сподели: Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи Терзиев: Исканията на протестиращите..
След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии специалистите в музеите и художествените галерии също ще протестират. Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи "Преди всички с ниски доходи"... Протестът на обществените медии в центъра на София Работещите в БНР, БНТ и БТА на..
"Исканията на протестиращите са неразумни. Не знам какво се прави, когато на масата имаш неразумно искане за много средства, които нямаш от къде да набавиш". Това заяви в ефира на NOVA кметът на София Васил Терзиев по повод протеста на шофьорите от градския транспорт в столицата. "Не виждам как мога да дам това, което протестиращите искат. Не е..
Трети ден градският транспорт в София е спрян заради протеста на работещите в общинското дружество с искане за увеличение на заплатите. Денят е учебен! Автобуси, тролеи и трамваи остават в депата. От "Метрополитен" съобщиха, че и днес ще обслужват пътници с повече мотриси и на по-малки интервали от време. Текучеството от хора е голямо, установи..