Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Думите в българската история според Стефан Иванов

Стефан Иванов
Снимка: Личен архив

Ако думите са облеклото на историята, с какви думи е облечена българската история? Как можем да избягаме от клишетата от учебниците и общественото говорене, но все пак разказът ни да бъде правдив и обективен за тези, на които тепърва предстои да се запознаят с важните за народа ни моменти? 

Пред БНР-Радио София поетът и драматург Стефан Иванов направи опит в условната ситуация да обясни на сина си някои от събитията на българската история с други думи.

Например думата робство може да се замени с подчинение или зависимост, с османско владичество, а освобождение – с промяна или възраждане.

Използваната за взаимоотношенията България-СССР (Русия) фраза братска помощ същност трябва да се тълкува като политическо влияние.

"Надявам се от учебниците синът ми да научи колко са важни глаголицата и кирилицата, какво е дързост и колко тя е присъща на Левски, на Ботев, Раковски. Искам той да е убеден, че хората трябва да вярват в духа си, в свободата и бъдещето си, да се борят за независимостта и самостоятелността си. Но не бих искал да му спестя и сложните, понякога премълчавани мрачни думи и моменти от нашата история, а и от настоящето – предателство, глад, страх, насилие, лъжа, разруха, корупция. Надявам се те да са по-малко от бъдещето ни", подчерта Иванов.

По думите на поета и драматург, всичко може да се разкаже с думи. Но човек има лимит на това, което може да се понесе като история.

"Иска ми се за българите да говорим повече с думите търпение, любов, радост (кеф)."

Чуйте разговора на Мария Илиева.

  • Стефан Иванов (р. 1986 г. в София) е завършил е Френската гимназия и философия в Софийския университет, след като преди това е бил сред победителите на Олимпиада по философия. Автор е на пет книги с поезия - "4 секунди лилаво" (под псевдонима Сив Анов), "Гинсбърг срещу Буковски в публиката" (2004 г.), "Списъци" (2009 г.), "Навътре" (2014 г.) и "Без мен" (2024 г.). Публикувал е текстове във в. "Култура", "Литературен вестник", "Сега", списанията "Егоист", "Maxim", "Жената днес", "Мениджър", "Капитал Лайт", "Ах, Мария" и др. През 2011 г. печели първа награда на фестивала "София: Поетики". След 2012 г. се занимава активно с драматургия. Заедно с Иван Добчев през 2013 г. получават наградата "Икар" за най-добър театрален спектакъл за "Медея - майка ми" (ТР "Сфумато").
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

“Джунгли, скакалци и твърдоглави баби” - разказ за невероятните приспособления на дивите животни

Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..

публикувано на 14.07.25 в 17:22

С планински пътешествия и примамливи дестинации игнорирайте градската жега

Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..

публикувано на 14.07.25 в 16:40

Автобусната нощна линия N4 вози до двата летищни терминала на София

От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..

публикувано на 14.07.25 в 15:55

Въведен е воден режим за селища в Община Своге

Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..

публикувано на 14.07.25 в 15:38

Тол камерите засичат нарушители в аварийните ленти по магистралите

След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..

публикувано на 14.07.25 в 15:25
Константин Чолаков

Надяваме се да не се стигне до ефективна стачка на горските и ловните служители

Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..

публикувано на 14.07.25 в 15:14

Проектът “Богини на водата“ - арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора

Проектът “Богини на водата“ в Банкя е арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора, с няколко творчески ателиета и музикално-танцов спектакъл, с представления, които ще се проведат на 25-ти и 27-ми юли. “Избрахме темата “Богини на водата”, защото символ на гр. Банкя е минералната вода и водата като стихия като магия, която..

публикувано на 14.07.25 в 14:26