В Световния ден на енергийната ефективност неправителствени организации призоваха публичните институции да прекъснат с кампанийността при обновяването на жилищния фонд в България и да се премине към работеща и постоянно действаща система, така че да се създадат условия за планиране и прогнозиране на целия процес.
Експертите от неправителствения сектор се обявиха категорично и за прекъсване на модела на 100% безвъзмездно финансиране на дейностите по обновяването на сградния фонд и преминаване към модела на самоучастие на собствениците на имоти.
Грантовото финансиране трябва да остане като възможност единствено под формата на подкрепа на уязвимите групи, отговарящи на определението за енергийна бедност.
"В България има над 66 000 многофамилни и повече от 1,2 милиона еднофамилни сгради, които се нуждаят от обновяване. От 2007 г. по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, която завърши официално през 2022 г., бяха обновени само 4,2 на сто от многофамилните жилищни сгради", каза д-р Драгомир Цанев - изпълнителен директор на Център за енергийна ефективност "ЕнЕфект".
Дейностите по първия грант (напълно безплатно финансиране за домакинствата) закъсняват с около 15 месеца. Вторият е с 20% съфинансиране.
Ако се допусне провал, доверието към институциите по този въпрос ще рухне, ще останат напразни усилията за информиране, обясняване на положителния ефект и за мотивация на населението, отбеляза пред БНР-Радио София Цанев.
"Важната ни задача е да реализираме в срок средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. 756 сгради одобрени. Общините трябва да изберат изпълнители и те да реализират обектите до 30 юни 2026 г. Няма време. Останалите сгради до 2029 г. ще бъдат финансирани с 2,5 млрд. лв. външен дълг", подчерта още експертът.
Той обърна внимание, че не регламентът движи процеса на обновяване, а осъзнаването на хората, че качествените сгради са енергийно ефективните.
"750 сгради трябва много бързо да бъдат обновени. Да направим всичко възможно 1,2 млрд. лв. от ПВУ да бъдат спасени, иначе сумата ще натежи на републиканския бюджет, всички ще трябва да ги платим. На повечето места "топката" е в общините. Това е огромно предизвикателство пред сектора."
По отношение на контрола, Цанев подчерта, че това, което виждаме в България - различни цветове, пачуърк, кръпки на фасадите, не се срещат никъде в другите страни, не са позволени и от закона у нас.
Специалистът посочи, че в случая възможното решение съдържа три компонента:
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Партнираме си със "Стейт ъф Грийн" в подобни интерактивни изложби с виар очила. С тази обикаляме България и показваме градове за хората. Затова ни е важно да я покажем и тук, на Лаго фест в..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..