В Световния ден на енергийната ефективност неправителствени организации призоваха публичните институции да прекъснат с кампанийността при обновяването на жилищния фонд в България и да се премине към работеща и постоянно действаща система, така че да се създадат условия за планиране и прогнозиране на целия процес.
Експертите от неправителствения сектор се обявиха категорично и за прекъсване на модела на 100% безвъзмездно финансиране на дейностите по обновяването на сградния фонд и преминаване към модела на самоучастие на собствениците на имоти.
Грантовото финансиране трябва да остане като възможност единствено под формата на подкрепа на уязвимите групи, отговарящи на определението за енергийна бедност.
"В България има над 66 000 многофамилни и повече от 1,2 милиона еднофамилни сгради, които се нуждаят от обновяване. От 2007 г. по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, която завърши официално през 2022 г., бяха обновени само 4,2 на сто от многофамилните жилищни сгради", каза д-р Драгомир Цанев - изпълнителен директор на Център за енергийна ефективност "ЕнЕфект".
Дейностите по първия грант (напълно безплатно финансиране за домакинствата) закъсняват с около 15 месеца. Вторият е с 20% съфинансиране.
Ако се допусне провал, доверието към институциите по този въпрос ще рухне, ще останат напразни усилията за информиране, обясняване на положителния ефект и за мотивация на населението, отбеляза пред БНР-Радио София Цанев.
"Важната ни задача е да реализираме в срок средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. 756 сгради одобрени. Общините трябва да изберат изпълнители и те да реализират обектите до 30 юни 2026 г. Няма време. Останалите сгради до 2029 г. ще бъдат финансирани с 2,5 млрд. лв. външен дълг", подчерта още експертът.
Той обърна внимание, че не регламентът движи процеса на обновяване, а осъзнаването на хората, че качествените сгради са енергийно ефективните.
"750 сгради трябва много бързо да бъдат обновени. Да направим всичко възможно 1,2 млрд. лв. от ПВУ да бъдат спасени, иначе сумата ще натежи на републиканския бюджет, всички ще трябва да ги платим. На повечето места "топката" е в общините. Това е огромно предизвикателство пред сектора."
По отношение на контрола, Цанев подчерта, че това, което виждаме в България - различни цветове, пачуърк, кръпки на фасадите, не се срещат никъде в другите страни, не са позволени и от закона у нас.
Специалистът посочи, че в случая възможното решение съдържа три компонента:
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..
Около 1/3 от метрото през "Слатина" е готово. Изграждането на трасето от 6 станции трябва да завърши през есента на 2027 г. Разширението напредва с добри темпове, констатираха днес кметът на София Васил Терзиев, проф. инж. Стоян Братоев и изпълнителния директор на „Метрополитен“ Николай Найденов, заедно с кмета на район "Слатина" Георги Илиев...
След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..
Вече три години от гражданска инициатива “Княжевецъ“ организират доброволчески акции за почистване на отводнителните канавки на туристическите алеи в Княжевската борова гора - биват премахвани наноси и пясък, а материалът се връща в издълбаните от водата алеи. Целта е, те да не се увреждат от стичащата се вода. Сега е ред да се направи..
Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката пред..
В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ . В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..
Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена". Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...